Srpsko Ministarstvo pravde podnelo je 2012. Španiji zahtev za ekstradiciju Bojovića zbog krivičnog gonjenja za krivična dela kojih je juče oslobođen, kao i radi izdržavanja kazne zatvora.

Španija je 2013. odobrila izručenje pod uslovom da se najpre okončaju svi krivični postupci koji se protiv njega vode utoj zemlji.

Oslobađajuća presuda kojom je Specijalni sud u Beogradu juče oslobodio Luku Bojovića optužbi za preuzimanje vođstva nad kriminalnom grupom "zemuski klan", kao i za tri ubistva i dva pokušaja ubistva 2004. godine je prvostepena i na nju tužialštvo za organizovani kriminal ima pravo da uloži žalbu.

Pravosnažnu odluku donosi Apelacioni sud u Beogradu.

Međutim, sve i da odlobađajuća presuda postane pravosnažna, zahtev za ektradiciju Srbiji ostaje na snazi jer ga Srbija traži i zbog izdržavanja kazne zatvora od 15 meseci zbog nedozvoljenog držanja pištolja i falsifikovane lične karte, na koju je osuđen 2008, a kazna mu je potvrđena tri godine kasnije.

Bojoviću je naime ostalo da odsluži svega sedam meseci zatvora, jer je osam proveo u pritvoru koji mu je uračunat u kaznu (od 15 meseci).

Njemu se u Srbiji izgubio trag 2010. godine, a dve i po godine kasnije uhapšen je u Valensiji zajedno sa Vladimirom Milisavljevićem čije se izručenje ne dovodi u pitanje i pored jučerašnje oslobađajuće presude, jer ga ovde čega višedecenjska kazna zatvora.

Milisavljević je pravosnažno osuđen na 35 godina zatvora zbog učešća u ubistvu premijera Zorana Đinđića, dok je za krivična dela koja je izvršio kao pripadnik "zemunskog klana" dobio 40 godina zatvora.

Nakon hapšenja u Španiji, Bojović je krajem 2014. u Madridu oslobođen optužbi za ubistvo Milana Jurišića Jureta u tom gradu 2009. godine.

Bojovića je španski sud ipak osudio na 18 godina zatvora zbog držanja arsenala oružja i falsifikovanja dokumenata, ali se čeka okončanje žalbenog postupka.

Milisavljević je Španiji osuđen na ukupno 21 godinu godinu zatvora zbog posedovanja oružja, pripadnosti kriminalnoj grupi, upotrebe falsifikovanih dokumenata i prikrivanja dokaza, jer je prema oceni španskog suda on morao da zna ko je likvidirao Jurišića pošto je neko vreme, po sopstvenom priznanju, živeo sa njim.

To je prvostepena presuda, a pravosnažnu će nakon razmatranja žalbi doneti španski apelacioni sud.