Uglavnom se pretvaraju starije osobe, jer ne znaju engleski jezik pa se plaše da ne propuste svoj let, pišu "Večernje novosti".

Turisti koji slabo govore engleski jezik u strahu da na aerodromima ne zalutaju dosetili su se da će izigravajući osobe sa invaliditetom dobiti besplatnu pratnju i pomoć od početka do kraja putovanja.

Ovakva zloupotreba aerodromske usluge, još pre nekoliko godina primećena u SAD i Velikoj Britaniji, stigla je i u Srbiju, na aerodrom "Nikola Tesla".

Za razliku od zapadnih zemalja, gde su aerodromi mnogo veći i redovi dugački, kod naših putnika motiv za lažno predstavljanje je uglavnom neznanje jezika, a lažni invalidi su uglavnom starije osobe.

"U prvih sedam meseci ove godine, osoblje Aerodroma 'Nikola Tesla' pružilo je uslugu prihvata i otpreme putnika sa invaliditetom i putnika sa smanjenom pokretljivošću za 12.634 putnika. Povećanje obima pružanja i ove usluge primećeno je naročito u letnjim mesecima", kažu nadležni na aerodromu.

Međutim, pošto aerodrom poslednjih nekoliko godina beleži izvanredne rezultate u ostvarenom saobraćaju, smatraju da je to jedan od odgovora zašto je drastično povećana potreba za asistencijom. Turisti, pak, tvrde da je razlog zloupotreba.

"Bila sam u julu na Siciliji i stariji čovek u kolicima je preko reda čekiran, prvi je uveden u avion, dočekan u Kataniji i prvi je stigao u hotel.Od prvog jutra do posledenje večeri ga više niko nije video sa štapom, a svakog dana se kupao, šetao i išao na izlete, pa mu ni stepenice u Taormini nisu predstavljale problem!Kada sam se vratila mamina prijateljica mi je rekla da se ona svaki put kada ide u Njujork kod sina predstavi da je slabovida, što joj je savetovao sin jer je aerodrom Hitrou ogroman, a ona ne zna engleski", kaže Vesna Stefanović iz Beograda.

Usluga asistencije se ni na jednom aerodromu u svetu ne naplaćuje. Osoblje aerodroma ne traži invaldisku legitimaciju, već je dovoljno da se putnik dan pred put javi i zatraži specijalan tretman. Ovakva pojava je češća na dugim letovima, gde se menja po nekoliko aviona.

U Nacionalnoj organizaciji osoba sa invaliditetom su šokirani idejom o zloupotrebi ovakve pomoći. Kažu da beogradski aerodrom oduvek pruža uslugu za prihvat i otpremu putnika sa smanjenom pokretljivošću. Putnicima veruju na reč i besplatna je. Međutim, zanimljivo je da je trenutno postojeća asistencija dobra samo za one koji, u stvari, nemaju invaliditet, pišu "Novosti".

"Nedavno smo imali sastanak sa upravom aerodroma i požalili smo se da kolica moramo da predamo kao prtljag, da nas do aviona prevoze sanitetom, da nas penju stepenicama, da kolica prolaze kroz specijalan rendgen i slično. Oni su stalno unapređivali kvalitet i obećali su nam da će do kraja godine nabaviti adaptirano vozilo, kupiće i nova kolica, kao i 15 detektora za eksploziv. Dakle, naredne godine biće spremni da pruže pravu uslugu osobama sa invaliditetom", kaže Ivanka Jovanović, izvršna direktorka Nacionalne organizacije osoba sa invaliditetom.