Istraživanje je rađeno povodom obeležavanja Međunarodnog dana demokratije, a sprovela ga je agencija Ipsos stratedžik marketing od 18. do 23. jula na uzorku od 1.014 ispitanika.

Direktorka Centra Vukosava Crnjanski rekla je da rezultati pokazuju na blagi porast zainteresovanosti građana za politiku u odnosu na prethodne dve godine, ali je istakla da je dalje nezainteresovanost velika, čak kod dve trećine ispitanika.

"To otvara pitanje o kvalitetu demokratskih procesa u zemlji te je neophodno odgovoriti kako da uključimo što više građana u politiku", rekla je Crnjanski.

Ona je navela da većina građana kao i prethodnih godina ocenjuje da o temama u vezi sa politikom, političkim sistemom i radom nosilaca vlasti u Srbiji, ne zna ništa ili zna malo.

Čak 78 odsto građana ocenilo je da nije dobro informisano o politici u Srbiji,o Skupštini Srbije, o ulozi samih poslanika, o republičkoj vladi, o lokalnoj samoupravi, o sistemu uređenja vlasti i o Vladi AP Vojvodine.

Istraživanje je pokazalo da veoma mali procenat građana veruje da Skupština Srbije radi na opšte dobro građana, a nezadovoljstvo radom skupštine konstantno raste.

Njih 48 odsto je nezadovoljno radom parlamenta, a samo 18 odsto je zadovoljno.

Istraživanje je pokazalo i da nezadovoljvo radom vlade konstantno raste - nezadovoljnih je 43 odsto, a zadovoljnih 26 odsto.

Većina građana ne veruje da političari govor istinu - njih 68 odsto smatra da ne govore istinu, a samo osam odsto smatra da govore.

Oko 17 odsto ispitanih veruje da svojim angažovanjem mogu da menjaju stvari u svojoj lokalnoj zajednici, a njih deset odsto smatra da mogu svojim angažovanjem da menjaju stvari kojima nisu zadovoljni u državi u celini.

Istraživanje je pokazalo i da veliki broj građana ne zna šta su nezavisne institucije i čime se bave.