U svakom trenutku biće im dostupni podaci o računima fizičkih lica. Sredstva sa tekućih, ali i štednih računa, na osnovu rešenja o prinudnoj naplati, biće blokirana i iskorišćena za naplatu potraživanja poverioca.

Naplata potraživanja poverioca koju sprovode izvršitelji može se pored lične imovine, zarade i penzija izvršiti i sa štednih računa građana.

Odredbom Zakona o platnim uslugama, čija primena počinje od 1. oktobra, predviđeno je postojanje jedinstvenog registra računa fizičkih i pravnih lica.

Ova sistematizovana evidencija značajno će olakšati rad izvršitelja, kojima će u svakom trenutku biti dostupni podaci o svim računima koje dužnik ima i sa kojih će imati pravo da sprovede prinudnu naplatu.

"Izvršitelji će moći da se obrate Narodnoj banci pismenim dopisom kojim će zatražiti podatke o brojevima deviznih ili dinarskih tekućih i štednih računa, koji se po matičnom broju vode za određena lica. Ukoliko dužnik ima otvorene račune u bankama, izvršitelj će doneti zaključak o sprovođenju prinudne naplate, koji će poslati na sprovođenje banci kod koje se račun vodi“, objašnila je za "Sputnjik" zamenica predsednice Komore izvršitelja Svetlana Manić.

"Kada izvršitelj donese zaključak o prinudnoj naplati, banka je dužna da sredstva sa tih računa blokira i da ih prenese na račun izvršitelja, koji ih dalje prenosi na račun izvršnog poverioca. Nakon namirenja glavnog duga, kamate i troškova postupka, izvršitelj naplaćuje i svoju nagradu, na koju po zakonu ima pravo“, precizira Manićeva.

"U nadležnosti banaka je da shodno svojoj poslovnoj politici i ugovorima koje ima sa klijentima odluči da li će štednju razoročiti ili ne“, kaže  Svetlana Manić i ističe da odluka o tom pitanju nije u nadležnosti izvršitelja.

U Narodnoj banci Srbije, koja je zadužena za vođenje jedinstvenog registra o računima fizičkih lica, za Sputnjik navode da podaci o brojevima deviznih ili dinarskih tekućih i štednih računa, koji se po matičnom broju vode za određena lica neće biti javno objavljeni na sajtu NBS-a, već će biti dostupni isključivo nadležnim sudovima, Ministarstvu unutrašnjih poslova, Poreskoj upravi i izvršiteljima.