Istraživanje: Građani Srbije paze na svaki dinar
MONDO, Petar Stojanović 

Na konferenciji za novinare u Beogradu, direktor Sektora istraživanja IMAS-a Anzgar Lohner (Ansgar) je rekao da je većina ispitanika rekla da u slučaju velikih nabavki gleda specijalne ponude, koje su niže od uobičajenih.

Stav "samo jednom se živi, častim se stvarima koje želim i nije mi važno koliko ću novca imati u budućnosti", zauzima približno jedna petina ispitanika, rekao je Lohner.

Kako je naveo, visok procenat ispitanika, njih 93 odsto tvrdi da u svakom monentu upravlja svojom finansijskom situacijom, 83 odsto smatra da drži pod kontrolom mesečne izdatke i rashode, ali ipak približno polovina navodi da često potroši više novca nego što je planirano. 

Lohner je naveo da je istraživanje urađeno u avgustu na reprezentativnom uzorku od 500 ispitanika u celoj Srbiji, svih starosnih grupa, koji predstavljaju štedno sposobnu populaciju stariju od 15 godina.

To je peto uzastopno godišnje istraživanje koje je IMAS u Srbiji uradila za Erste grupu, a istovremeno je sprovedeno i u drugim zemljama ; kojima Erste posluje, u Austriji, Češkoj, Slovačkoj, Mađarskoj, Rumuniji i Hrvatskoj.

Iako velika većina ispitanika u Srbiji kaže da je štednja važna, u bankama štedi 50 odsto, a samo njih osam odsto čini to bez posebnog razloga, rekao je on, objašnjavajuči da je razlog za to nedostatak primanja.

Štednja iz predostrožnosti je neznatno je opala u odnosu na prošlu godinu, a glavna motivacija za štednju su stvaranje finasijskih rezervi čuvanje novca za hitne slučajeve, pokazalo jer ostraživanje koje je IMAS uradio za Erste grupu koja ima banku i u Srbiji.

Lohner je dodao da se za štednju kod kuće ili u sefu ove godine opredelilo 37 odsto isptanika, što je za osam odsto manje negoprethodne godine, dok največi broj štrerdiša nije spreman da rizikuje ulaganjem u akcije ili hartije od vrednosti, gde bi potencijalno više zaradili nego štednjom.

Na jedno do novih pitanja u ovogodišnjem istraživanju da kažu šta bi uradili kada bi im se na računu iznenada našlo 30.000 dinara, njih 62 odsto je reklo da bi celu sumu stavilo na štednju po viđenju, a gotovo jedna petina se opredella za "Slamaricu".

Jedna desetina bi taj novac odmah potrošila (podjednako i muškarci i žene), a samo dva odsto bi uložilo u opremanje stambenog prostora.

Na pitanje kad bi sledečeg meseca imali 10 odsto viče novca na računu, prema istraživanju, 61 odsto ispitanika u Srbiji bi tu sumu uštedelo, a raspoloženje za štednju je veće kod ispitanika koji imaju više od 50 godina.