Čvrsto prijateljstvo Norveške i Srbije datira još pre više od 100 godina, kada je grupa norveških lekara i medicinskih sestara dobrovoljno došla u Srbiju i pomagala u bolnicama tokom Balkanskih ratova i Prvog svetskog rata.

Na ovo je podsetila Ambasada Norveške u Beogradu u tekstu posvećenom prijateljstvu dve zemlje.

Kada je izbio Prvi balkanski rat, oktobra 1912. godine, grupa norveških medicinara, koji su bili pri Crvenom krstu, došla je u Srbiju da pomaže ranjenicima. Vođa te delegacije bio je hirurg Joakim Sveder Bang, koji je jednom prilikom izjavio ovo:

"Srbi su pošteni, smireni i posebno su ganuti pažnjom koju dobijaju od naših lekara i medicinskih sestara. Njihova zahvalnost je velika. Nisu nervozni i uvek su dobrog raspoloženja".

Austrougarska objava rata Srbiji i napad u julu 1914. godine za posledicu je imala širenje simpatija prema Srbiji u celoj Evropi. Norveška nije bila izuzetak, piše dalje u tekstu. Više norveških dnevnih listova pisalo je svakodnevno o tome koliko Srbija pati tokom rata, a kada je izbila epidemija tifusa bila je hitno potrebna sva medicinska pomoć za napaćenu zemlju. 

Problem je bio kako dostaviti pomoć za Srbiju, koja je bila opkoljena neprijateljskim zemljama. Jedini način je bio preko Grčke... Tako je i bilo. Tim kanalom, u Srbiju su dopremani lekovi, sav medicinski materijal, ali i lekari i medicinske sestre.

Među njima i grupa Norvežana. Bilo je to na proleće 1915. godine. Među norveškim medicinarima bile su i Agot Magnusen i Elizabet Volf.

Obe su bile raspoređene u vojnu bolnicu u Valjevu.

"Srbi su, bez dileme, najzgodniji i najhrabriji vojnici na svetu", napisala je Volf. Bila je zadivljena i požrtvovanošću srpskih žena tokom rata.

Istovremeno u Srbiju je došla još jedna Norvežanka. Bila je to Ingeborg Sten-Hansen. Bila je u bolnicama u Nišu i u Beogradu. Budući da je došla sa grupom Amerikanaca, imala je "veze" sa tom zemljom. Kasnije je otišla u Ameriku, ali VRATILA SE U SRBIJU SA VIŠE OD 200 TONA medinskog materijala!

Prijatelji, Norvežani, Srbija vam kaže:

Evig Takk 
(Večno hvala!)



undefined Prvi svetski rat