Marković optužuje Blanušu da je neovlašćeno objavio knjigu "Čuvao sam Miloševića" o pritvorskim danima Miloševića pred njegovo izručenje Tribunalu za ratne zločine u Jugoslaviji u Hagu.

Mira Marković takođe tereti Dragišu Blanušu i zbog neovlašćenog objavljivanja ličnih fotografija u toj knjizi, kao i za otmicu, jer je "dozvolio da 28. juna 2001. N. N. lica odvedu Miloševića iz zatvora", a potom ga prebace u pritvor Haškog tribunala, u kojem je skončao 11. marta 2006. godine.

U tom postupku suđenje se nastavlja 3. marta izvođenjem dokaza, rekla je Tanjugu portparolka suda Bojana Stanković.

Istorijat tog procesa, koji je ušao u 15. godinu, krenuo je krivičnom prijavom protiv Blanuše koju je podneo punomoćnik Slobodana Miloševića, tada već pritvorenog u Haškom tribunalu.

Nakon što je nekadašnje Peto opštinsko javno tužilaštvo u maju 2002. godine odbacilo krivičnu prijavu, Miloševićev punomoćnik je 21. maja 2002. godine podneo Petom opštinskom sudu zahtev za sprovođenje istrage protiv Blanuše.

Optužnicu u tom krivičnom postupku protiv Blanuše podigao je 2005. godine punomoćnik oštećenih kao tužioca Slobodana Miloševića i pravnog sledbenika Mirjane Marković, navela je portparolka Višeg suda Bojana Stanković.

Tom optužnicom Blanuši se stavljaju na teret dva krivična dela: zloupotreba službenog položaja, neovlašćeno fotografisanje i otmica, dodala je Stanković.

"U toku je dokazni postupak, a naredni glavni pretres zakazan je za 3. mart", napomenula je portparolka suda.

Nakon što je Milošević preminuo u pritvoru Tribunala u Hagu, njegova udovica je preko punomoćnika nastavila krivično gonjenje Blanuše.

Mirjana Marković nije u Srbiji više od 10 godina, a u Rusiji je dobila politički azil.

Nedugo nakon izručenja Miloševića Hagu, na Vidovdan 2001. godine, tadašnji ministar pravde Vladan Batić smenio je Blanušu sa mesta upravnika CZ-a.