Grad Beograd je tokom 2016. godine na ime vansudskih poravnanja za naknadu šteta nastalih usled napada napuštenih životinja isplatio 24 miliona dinara, rekao je gradski menadžer Goran Vesić i naglasio da je reč o "organizovanoj pljački" kojoj se mora stati na put.

"Postoji dobro organizovana grupa ljudi koja na ovoj problematici izvlači novac iz budžeta. Ako pogledate zahteve, videćete da su u pitanju manje-više stalno isti advokati, videćete da presude donose iste sudije i to je nešto sa čime moramo da se pozabavimo", istakao je Vesić na okruglom stolu "Odštetni zahtevi - efekti na budžet i sprečavanje zloupotrebe".

On je objasnio da bi trajno rešenje trebalo da bude izrada jedinstvene strategije za sve jedinice lokalne samouprave.

"Počeli smo da sprovodimo jedinstvenu praksu, izmenjeni su određeni zakonski akti, kako bi ovaj problem počeo da se rešava", rekao je Vesić i dodao da se kao gradski menadžer sa tim problemom susreo na "čudan način".

Kako kaže, uvideo je da iz gradskog budžeta odlazi ogroman novac na ime odštetnih zahteva. Primera radi, u Beogradu je, kaže, tokom prošle godine sklopljeno 972 ugovora o vansudskom poravnanju na osnovu čega je isplaćeno 24 miliona dinara. On je dodao da postoji veliki broj zahteva koji nije obrađen do kraja, a kada se saberu 2015. i 2016. godina, potraživanja iznose 200 miliona dinara. On je rekao da je u pitanju je preveliki novac da bi moglo da se nastavi sa takvim načinom pristupa toj problematici.

Gradski menadžer je naglasio da je zbog svega navedenog u Gradu Beogradu osnovana Komisija za procenu osnovanosti zahteva građana za naknadu nematerijalne štete nanesene od nevlasničkih pasa. Prema njegovim rečima, Komisija ne razmatra slučajeve u kojima su povrede naneli vlasnički psi.

Govoreći o problemu napuštenih pasa, Vesić je podsetio da Beograd ima pet prihvatilišta za pse, te da se priprema izgradnja još jednog velikog u Lipovičkoj šumi, kao i groblje za kućne ljubimce.
On je takođe istakao da u Beogradu konstantno postoji priliv pasa lutalica uprkos brojnim zakonskim propisima i dodao da bi, takođe, trebalo zakonski regulisati da napuštanje kućnog ljubimca postane kažnjivo.