Ekološki protest u centru Beograda: Zabraniti izgradnju MHE! (FOTO)

Ispred zgrade Vlade Srbije danas je održan ekološki protest Pokreta "Odbranimo reke Stare planine". Glavni zahtev - zabrana izgradnje MHE!

MONDO/Stefan Stojanović

Protestu pod nazivom "Naše reke" prisustvovali su članovi više udruženja iz različitih gradova Srbije. Glavni zahtev, kako su rekli okupljeni na protestu, je da se ispuni obećanje koje je dao predsednik Srbije Aleksandar Vučuč a to je da se zabrani gradnja MHE u zaštićenim područjima.

Okupljeni su nosili transparente "Odbranimo reke Stare planine, "NE za MHE", "Tek kad osušite poslednju reku shvatićete da novac nije za piće".

Na protestu se okupilo nekoliko stotina građana i članova ekoloških udruženja.

Nemanjina ulica je bila zatvorena za saobraćaj tokom protesta, dok je Kneza Miloša bila otvorena, ali su se formirale velike gužve.

Ratko Ristić, dekan Šumarskog fakulteta u Beogradu, kazao je na protestu da svi nosimo zajedničku odgovornost.

"Gotovo tri godine kako pokušavamo našu javnost da informišemo o katastrofalnim posledicama MHE koji ostvaruju štetu da bi pojedinci i interesne grupe stekle profit", rekao je on i dodao da traže od vlasti da ispune obećanje i zabrane izgradnju MHE u zaštićenim područjima.

Podsetio je da je 29. januara poslanik Aleksandar Martinović u Skupštini Srbije izjavio da se vodi ludačka kampanja protiv gradnje MHE.

Dragana Đorđević, naučna savetnica, rekla je da dok čitav svet zaustavlja proizvodnju energije iz termoelektrane naša država gradi dve termoelektrane koje koristi lignit, jedan od najvećih zagađivača.

"Srbija ima 30 dosto više potencijala od Nemačke u proizvodnji solarne energije, ali Srbija to ne koristi , kao i veliki potencijal u proizvodnji biomase", dodala je.

Epidemiolog Zoran Radovanović kazao je da čvrsto stoji iza čestitih ljudi koji se "bore protiv ove nemani".

MONDO/Stefan Stojanović 

Miodrag Kostić, profesor ETF, kazao je kao predstavnik elektroenergetske struke da ako bi se izgradilo svih 800 MHE i uništile sve reke i rečice u Srbiji, proizvodnja struje bi se povećala smao nekoliko procenata.

"Šteta je neprocenjiva", istakao je i uporedio to sa štetom koja je bila neprocenjiva usled nacističkog bombardovanja Narodne biblioteke Srbije 6. aprila 1941.

Aleksandar Jovanović Ćuta, jedan od organizatora, rekao je da su okupili kako bi rekli "NE" onima koji svaki dan skrnave naše reke i našu prirodu.

"Ako ne vadite cevi vi koji ste obećali, mi ćemo da vadimo", istakao je Ćuta.

Podršku je pružila i aktivistkinja iz Zagreba. Ona je uputila podršku građanima i rekla da se i srpske reke nje tiču, kao i bombardovanje '99 jer se uranijum kojim je bombardovana Srbija se širi vazduhom pa se to tiče i Hrvatske.

Ona je hrvatska ekološka aktivistkinja koja je postala poznata nakon što je kofu go*ana prosula na ulaz vlade.

Organizacija "Odbranimo reke Stare planine" poručila je ranije da će predložiti proglašavanje "ekološke autonomije" Stare planine, ali i još nekih područja u Srbiji gde je gradnja mini-hidroelektrana uzela maha.

POGLEDAJTE FOTOGRAFIJE S DANAŠNJEG PROTESTA:

Već nekoliko godina unazad traje borba meštana pojedinih područja u Srbiji, ali i građanskih organizacija zbog gradnje mini-hidroelektrana, pogotovo u onim delovima koji su zakonom zaštićeni kao prirodna dobra.

POGLEDAJTE VIDEO:

Jedno od takvih područja je i Stara planina, a u mestu Topli Do bilo je i sukoba meštana i investitora ovog postrojenja, da bi potom investitor Dragan Josić saopštio da odustaje od planirane MHE.

I u drugim mestima je bilo incidenata, a najviše u selu Rakita u opštini Babušnica.

U Beogradu su do sada održana dva velika protesta ekoloških organizacija.