Mnogi srpski turisti koji su krenuli na letovanje u Grčku kolima već znaju većinu njihovih propisa u saobraćaju i paprene cene kazni za prekršaje.
Ipak, mnoge vozače iz Srbije iznenadila je vest da su naši turisti u Grčkoj nedavno zaustavljeni i kažnjeni od strane grčke policije zato što su "blinkali" vozilu iz suprotnog smera.
Navodno, grčka policija zaključila je da je ablendovanje svetlima učinjeno kako bi se upozorilo na radar i naplatila našim turistima kaznu od 150 evra.
"TO RADE SAMO SRBI I BUGARI"?
Prema saobraćajnim propisima Grčke, za ablendovanje svetlima automobilima iz suprotnog smera bez razloga odnosno zbog upozoravanja na policiju, zaprećene su novčane kazne. To je na svojoj koži osetila putnica iz Srbije, koja je nedavno na društvenim mrežama postavila obaveštenje za vozače.
"Danas smo dobili kaznu na putu zato što je suprug blinkao jer je za suprotni smer bio radar. Prošli smo i posle oko jednog kilometra su nas zaustavili policajci lepo smešteni u hladovini. Rekli su jasno, zaustavljamo jer znamo da to rade samo Srbi i Bugari", kaže naša turistkinja.
DOBILI KAZNU OD 150 EVRA?
Kako kaže, za ovakav prekršaj bilo bi lepo i korisno da prvi put upozore, upoznaju sa propisom, da požele srećan put i lepo letovanje, tvrdi ona.
"Ne, sa zadovoljstvom su pisali kaznu bez ikakvog drugog prekršaja. Pošto je vikend može se platiti u ponedeljak. Mene je ovo na neki način pogodilo, učinilo da se ne osećam sigurno i da mogu da rade šta god žele. Ako imate tu naviku imajte i ovo u vidu. Kazna je 150eu a rekli su da će pisati neku manju", objašnjava ona.
OKANOVIĆ: NE MOGU DA DOKAŽU DA JE ABLENOVANO ZBOG RADARA
Kako za MONDO kaže Damir Okanović iz Komiteta za bezbednot saobraćaja, gotovo da ne postoji način da se sa sigurnošću utvrdi razlog zbog kojeg je vozač u saobraćaju ablendovao.
"Ablendovanje služi kao upozorenje u saobraćaju za različite prepreke i opasnosti. Vozači na taj način jedni druge upozoravaju na putu kada je potreban oprez i kada treba da se obrati dodatna pažnja. Ne može da se dokaže da je vozač blinkao zbog radara. Zato naši vozači treba da se pozovu na to, jer smatram da blinkanje ne bi trebalo da bude kažnjivo", kaže Damir Okanović za MONDO.
ZA NEPROPISNO PARKIRANJE I DO 80 EVRA
Prema sadašnjim propisima, kazna za nepropisno parkiranje u Grčkoj iznosi od 40 do 80 evra. Vozači treba da znaju da više ne postoji mogućnost plaćanja umanjene kazne ukoliko se ona plati na mestu. Takođe, grčka policija može oduzeti saobraćajnu ili vozačku dozvolu i registarske tablice na period od 60 dana, piše u novim propisima.
Tablice se ne vraćaju po uplati kazne za nepropisno parkiranje, jer vozač dobija i zabranu upravljanja vozilom na određeno vreme. Stranim državljanima zabrana upravljanja vozilom trebalo bi da prestane onog dana kad napuštaju teritoriju Grčke i tada im se vraćaju tablice.
ZA ANTIRADAR KAZNA 1.000 EVRA
Prema grčkim propisima, za posedovanje antiradara kazna je 1.000 evra i oduzimanje vozačke na 30 dana i saobraćajne na 60 dana.
Osim toga, u Grčkoj je zabranjeno da se deca starija od tri godine i niža od 1.50 metara voze na prednjem sedištu vozila. Deca do 3 godine moraju da koriste dečija sedišta odgovarajuća njihovojh težini u svim automobilima, kombijima, osim ukoliko se voze na zadnjem sedištu taksija. Dečija sedišta treba da odgovaraju ECE standardu 44/03 ili novijim.
KAZNE U SAOBRAĆAJU U GRČKOJ
Nevezivanje pojasa - 350 evra
Telefoniranje bez hendsfri uređaja - 100 evra
Prevoz dece van posebnog sedišta - do 350 evra
Prekoračenje brzine u naselju do 30 km/h - 100 evra
Preticanje preko pune linije - do 700 evra
Prolazak kroz crveno svetlo - do 700 evra
OBAVEZNA OPREMA U AUTOMOBILU
Svetloodbojni prsluk
Sigurnosni trougao
Rezervne sijalice
Rezervni točak ili set za krpljenje
Uže za vuču
Prva pomoć
PP aparat (u Grčkoj za vozila sa TNG)