NAUČNICI UPOZORILI, LETA VIŠE NEĆE BITI ISTA! Čeka nas promena koja se dešava jednom u 100 godina

Stručnjaci upozoravaju na veliki porast temperatura iz godine u godinu, a kao glavni krivac klimatskih promena označene su Kina, SAD, Evropske unija, Indija i Rusija.

Mondo/U. Arsić

Alarmantno upozorenje naučnika o klimatskim promenama moglo bi da uzdrma ceo svet, jer prema najnovijim studijama, svaka zemlja bi do 2030. godine mogla da ima ekstremne visoke temperature svake druge godine. Kao najveći zagađivači označene su najveć- Kine, SAD-a, Evropske unije, Indije i Rusije.

Naučnici su otkrili kako se očekuje da će 92 posto od 165 proučavanih zemalja doživeti svake dve godine ekstremno visoke godišnje temperature, definisane kao izuzetno topla godina koja se događa jednom u 100 godina.

Naučnici su pronašli najveći uticaj, u smislu učestalosti ekstremno vrućih godina, u tropskoj Africi.

"Budući da je ovo regija koja tradicionalno ima prilično nisku temperaturnu varijabilnost iz godine u godinu, čak ju i umereno zagrevaanje koje će doživeti, u poređenju sa drugim regijama, zaista izbacuje iz poznatih klimatskih okvira", rekla je, vodič istraživanja Lea Bojš, s Instituta za nauku o atmosferi i klimi na univerzitetu ETH u Cirihu, rekla je da je studija pronašla jasan otisak delovanja najvećih zagađivača na regionalnom nivou.

Dodala je da je najveći ukupni porast temperature u severnim područjima visoke geografske širine, koja se zagrevaju brže od tropskih.

Budući da je ovo regija koja tradicionalno ima prilično nisku temperaturnu varijabilnost iz godine u godinu, čak je i umereno zagrevanje koje će doživeti, u poređenju s drugim regijama, zaista izbacuje iz poznatih klimatskih okvira - rekla je. Dodala je i da je najveći ukupni porast temperature u severnim područjima visoke geografske širine, koja se zagrevaju brže od tropskih.

Autori su naglasili da bi se predviđanje učestalosti ekstremnih vrućina moglo promeniti ako zemlje značajno pojačaju napore za smanjenje zagađenja.

Naš region topliji je za stepen od sveta

Prosečna temperatura u našem regionu se povećava za čak stepen brže nego u svetu. Ukoliko se ništa ne preduzme, do kraja veka može se očekivati povećanje temperature i do četiri stepena.

U poslednje dve decenije, usled suša i poplava Srbija je pretrpela štetu od šest milijardi dolara.

Ujedinjene nacije ranije su uputile poziv Srbiji da poveća ambicije kada je reč o smanjenju ugljenika do 2030. godine, odnosno da bude potpuno ugljenično neutralna do 2050. godine, dok je Evropska unija namenila 9 milijardi dolara bespovratne pomoći za zelenu transformaciju privrede i javnog sektora u regionu.

(MONDO)