Novi Zakon o zaštiti potrošača koji je stupio na snagu u decembru predviđa da je majstor u obavezi da za svaki račun veći od 5.000 dinara naprave specifikaciju troškova. Jedna Beograđanka je na svom Tviter profilu objavila fotografiju računa koji je dobila od vodoinstalatera i gde piše da je sve ukupno košta 26.000. Ona mu je dala novac, ali kako kaže, smatra da je u pitanju krađa jer je prethodno rečeno da će je popravka koštati 10.000 dinara.
"Vodoinstalater kojeg sam zvala rekao mi da će popravka koštati oko 10.000! Došao, upalio aparat, pročistio sve, trajalo nekih pola sata i uzeo mi 26.000! Zvala ga i rekao mi da dinar jedan neću dobiti nazad", napisala je u Beograđanka.
Ovaj tvit izazvao je lavinu komentara na Tviteru, pa su mnogi tviteraši u komentarima pisali da su i oni imali slična iskustva sa majstorima. Jovan Ristić, pravnik u organizaciji potrošača Efektiva, rekao je za "Kurir" da je strašno što i dalje imamo ovakve slučajeve, a novi Zakon o zaštiti potrošača se odavno primenjuje.
"Zakon je promenjen i stupio je na snagu pa se trgovci i majstori ne mogu praviti da ne znaju za nove odredbe i da i dalje mogu potrošačima da rade šta im se prohte. Savetujem potrošačima da ovakvim majstorima nikako ne gledaju kroz prste, već da ih što više prijavljuju nadležnim institucijama i potrošačkim organizacijama kako bi trgovci shvatili da ne mogu tek tako da se igraju sa građanima", kaže Ristić i podseća da je jedna od novina Zakona o zaštiti potrošača da su majstori u obavezi da za svaki račun veći od 5.000 dinara naprave specifikaciju troškova.
Prema njegovim rečima ova odredba obavezuje majstore i druge pružaoce usluga da za svaki račun veći od 5.000 dinara napišu šta tačno rade i kupuju, kao i koliko to košta.
"Zbog toga ne mogu da daju cenu odokativno, kako je to bilo nekada, a i ne mogu da zahtevaju povećanje cene za više od 15 odsto proračuna", kazao je Ristić.
Iz Udruženja za zaštitu potrošača savetuju građane da prilikom ugovaranja majstorskih i servisnih usluga obavezno unapred zahtevaju od majstora pismenu potvrdu na kojoj su definisani elementi posla kako ne bi došlo do ovakvih neprijatnosti. Ukoliko majstor ne izda predračun mušteriji za iznos usluge preko 5.000 dinara, tržišna inspekcija koja kontroliše njihov rad može da napiše novčanu kaznu koja iznosi od 300.000 do 2.000.000 dinara, predviđa Zakon.
(Mondo/Kurir)