Planina Rudnik nadaleko je poznata kao prava arheološka riznica, a nastavak stručnih istraživanja ovog leta je u punom jeku. Vredan rad arheologa već je doneo rezultate, jer je pronađen izvanredan nalaz arhitektonskog dela koji je služio kao nadvratnik.
"Pronađen je u šutu kojim je zatrpan ulaz. Ukrašen je živopisom sa dve strane, komponovanom od trougaonih polja u kojima je dekorativni motiv uvijene lozice. Na istočnoj strani građevine nalazio se ulaz, izbačen u vidu vestibila. Sastojao se od dva prolaza razdvojena zidanim stupcem. Identičan nadvratnik je pronađen i 2011. godine, kada je istražen jedan od ulaza", kažu za RINU u Muzeju Rudničko – takovskog kraja.
Ovaj ornament komponovan od cik-cak linije, koja formira trougaona polja u kojima se nalazi dekorativni motiv razlistale grančice, najviše sličnosti ima sa ornamentima iz XIV veka naslikanim u manastirima Bogorodica Ljeviška, Dečani i Treskavac.
"Rudnička palata još jednom otkriva bogatstvo svog vlasnika, ali je i svedočanstvo da je svoj dom ukrasio po pravoslavnoj tradiciji", kažu u gornjomilanovačkom muzeju.
Ovog avgusta na Rudniku je započeta šesnaesta godina arheoloških istraživanja koja sprovode Muzej rudničko-takovskog kraja i Odeljenje za arheologiju Filozofskog fakulteta u Beogradu.
Ovogodišnja arheološka istraživanja su usmerena na završetak iskopavanja objekta na imanju Radovinke Nikić. Iskopavanja su finansirana od strane Ministarstva kulture i informisanja RS, dok nam već šesnaestu godinu pomažu Opština Gornji Milanovac i firme Rudnik i flotacija "Rudnik" i "Swisslion-Takovo". Arheološku ekipu čine dr Dejan Radičević, muzejski savetnik Ana Cicović i doktorand Mirko Vranić.
BONUS VIDEO:
(RINA/MONDO/J.D.)