Potvrđivanje zajedničkog zločinačkog poduhvata Hrvata iz Hrvatske i njihovih sunarodnika iz Bosne i Hercegovine, koji je imao za cilj eliminaciju muslimana sa teritorije Bosne i Hercegovine, za Hrvatsku bi značilo svojevresno otrežnjenje, ali nije bez značaja ni za Srbiju, smatra beogradski advokat Toma Fila.

Fila kaže da su za Srbiju u ovom slučaju interesantne dve stvari.

"Prva je da li će opstati navodi iz prvostepene presude da su Hrvati u odnosu na muslimane u BIH imali zajednički zločinački poduhvat koji je jedino ovde primenjen i da li će, ako to bude potvrđeno, biti spomenut i Franjo Tuđman", naveo je Fila uz opasku da je visina kazni koje će biti izrečene manje bitna.

Advokat je podsetio da je tadašnji predsednik Srbije Slobodan Milošević izostao iz presuda Radovanu Karadžiću i Ratku Mladiću u delovima koji se odnose na zajednički zločinački poduhvat, a da bi, ako se potvrdi prvostepena presuda u slučaju "Prlić" to značilo da je Tuđman "ušao" u zajednički zločinački poduhvat".

"To bi imalo za posledicu otrežnjenje u Hrvatskoj, u kojoj hvale Tribunal od kada su oslobođeni (Ante) Gotovina i ostali.

U ovom slučaju trebalo bi da nastave i dalje da ga hvale i da prihvate da je Tuđman organizator zajedničkog zločinačkog poduhvata koji je imao za cilj eliminaciju muslimana sa teritorije BIH", naglasio je Fila.

On je ukazao da Tribunal iako potvrdi presudu neće utvrditi da je jedna država izvršila agresiju na drugu suverenu državu, jer Haški tribunal uvek insistira na individualizaciji presude, ali da može da utvrdi da je Tuđman to organizovao.

ŠTA KAŽE PRVOSTEPENA PRESUDA

U slučaju "Prlić" prvostepenom presudom Tribunala iz 2013. godine šest bivših visokih funkcionera takozvane republike "Herceg-Bosna" i Hrvatskog saveta odbrane (HVO) osuđeno je na ukupno 111 godina zatvora zbog zločina nad muslimanima u BIH u okviru "udruženog zloćinačkog pothvata" u kojem je učestvovao i deo političkog i vojnog rukovostva Hrvatske, uključujući i predsednika Franju Tuđmana.

"Tuđman i Prlić napravili zločinačku Herceg-Bosnu"

Cilj toga udruženog zločinačkog pothvata, prema zaključku prostepene presude, bio je uspostavljanje hrvatskog entiteta u granicama jugoslovenske Banovine Hrvatske(iz 1939) i njegovo spajanje sa Hrvatskom, kako bi se ponovo ostvarilo ujedinjenje hrvatskog naroda u slučaju raspada BIH, odnosno da on postane nezavisna država unutar BiH tesno povezana s Hrvatskom.

Prvostepenom presudom iz 2013. godine Haški tribunal je osudio na 25 godina zatvora bivšeg predsednika vlade "Herceg Bosne" Jadranka Prlića, Bruna Stojića, Slobodana Praljka, Milivoja Petkovića osudio je na po 20 godina zatvora, Valentina Ćorića na 16, dok je Berislavu Puriću izrečena kazna od 10 godina zatvora.