Slušaj vest

Podaci nemačke Nacionalne službe za zapošljavanje, više od 52.000 Nemaca napustilo je svoju domovinu i zbog posla otišlo u Luksemburg, što je čak više od 30 posto više nego pre deset godina. Samo u zdravstvenom sektoru, uključujući I socijalnu negu, zaposleno je 6.300 lica sa nemačkim državljanstvom, a većina njih nije ni napustila svoje domove već svakodnevno putuju na posao u susednu državu.

"U regionu se proširila vest kako su uslovi rada u Luksemburgu mnogo bolji nego u Nemačkoj. Prekovremenih sati gotovo nema, više je osoblja, a plata je gotovo dvostruko veća", kaže direktorka Mireil Virtc Lenerc, što potvrđuje i jedna od zaposlenih koja kaže da u Luksemburgu zarađuje više sa 60 posto radnog vremena u odnosu na Nemačku.

Preko 80 posto Nemaca

Podaci pokazuju da preko 80 posto, od 147 zaposlenih u staračkom domu "Op Lamp" ima nemačko državljanstvo i oni brinu za 81 stanovnika doma.

Zaposlenima u sektoru brige za starije i bolesne u ovoj zemlji, ponovo su povećane plate, pa negovateljica u domu za stara lica, sa deset godina radnog staža, godišnje zaradi oko 65.000 evra, uz dodatne bonuse. Medicinska sestra, kažu podaci, može dobiti i oko 100.000 evra za isti period.

Prema proceni Zadruge negovatelja "Copas", u sledećih pet godina biće potrebno popuniti 4.000 radnih mesta u sektoru nege, uključujući 900 medicinskih sestara, fizioterapeuta pa čak i pomoćnika u kuhinji.

Luksemburg.jpg
YouTube/World Wild Hearts 

U Luksemburgu, svake godine, obuku završi tek nešto više od 100 negovatelja, a podaci pokazuju da već sada oko 50 posto medicinskih sestara dolazi iz susednih zemalja. Upravnica luksemburškog staračkog doma Wirc-Lenerc kaže da se boji kako će u narednim godinama biti teže doći do negovatelja iz Nemačke.

Iako plate i tamo rastu kaže da se uzda u bolje uslove rada, niže poreze i na kraju bolje penzije u Luksemburgu. Istovremeno, to je nije optimistična vest za staračke domove u Nemačkoj, jer samo iz bolnice Barmercig Bruder u Triru, svake godine odlazi po 25 do 30 medicinskih sestara u Luksemburg.

Prema rečima direktora te bolnice, Jorga Mogendorfa, taj trend ponovo raste uprkos tome što se Nemci trude da zadrže osoblje dodacima na platu i raznim pogodnostima. I Komora radnika u sektoru nege pokrajine Rajnland-Palc svedoči da se situacija ne poboljšava već naprotiv postaje još gore.

Njen predsednik Markus Mai smatra da se malo toga može učiniti protiv odličnih plata u susednim zemljama:

"Jedino što se može preduzeti je uvećanje broja zaposlenih tog sektora u pogođenim regijama. Naša Komora, kao državna institucija, ima malo mogućnosti uticaja na tu situaciju", rekao je on.

"Ne želim da se vraćam u Nemačku"

Kakvi su uslovi rada u Luksemburgu najbolje se vidi iz ispovesti Nemaca koji su odlučili da bolje uslove potraže u ovoj zemlji, a jedna od njih je i Somae Mecger.

"U Nemačkoj sam bila odgovorna za devet ili deset pacijenata u jednoj smeni, često sam radila 15 dana zaredom. U Luksemburgu imam pet osoba za koje brinem. Mogu bez poteškoća da usuglasim posao i privatni život. To je i preventivna mera protiv lošeg raspoloženja i stresa, a toga je u Nemačkoj sve više, ne samo u sektoru nege", rekla je ona.

(Mondo.rs)