• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

"Srbija povlašćena u Hagu, spasio je Zapad"!?

Izvor MONDO/Tanjug

Džefi Najs, britanski tužilac i univerzitetski profešor, koji je u haškom tribunalu vodio postupak protiv Slobodana Miloševića, tvrdi da su se "zapadne sile pobrinule da se Srbiji ne sudi za genocide".


U autorskom tekstu za Jutarni list, Najs se osvrće i na intervju aktuelnog tužioca Serža Bramerca, koji je nedavno rekao za regionalne medije da žali što su haške presude mimošle hrvatskog generala Antu Gotovinu, Markača, Haradinaja i Perišića.

Jutarnji Najsa predstavlja kao tužioca koji je "bez sumnje bio visoko rangiran u Haškom sudu, zbog čega njegove kritike imaju veću težinu od komentara koje iznose drugi".

Hag Srbe osudio na 1. 200 godina zatvora

"S iznenađenjem sam pročitao opservacije Serža Bramerca, glavnog tužioca ICTY-ja, o vezama definisanim na Tribunalu između zločina počinjenih u Bosni i Hrvatskoj i države Srbije. On ne citira ni jednu sudsku odluku. Zahvaljujući politici optužnica Tribunala, Srbija se spasila", naveo je Najs.

On tvrdi da nije bilo ozbiljnog pokušaja u slučajevima Karadžića i Mladića da se dokažu veze te su presude u oba slučaja omogućile Srbiji da tvrdi kako ona nije strana u sukobu te da su bosanski Srbi bili jedva nešto gori od drugih počinitelja.

Bramerc: Žalim zbog Gotovine, Haradinaja i Orića

"Teško je objasniti kako je došlo do toga, premda niko od tužitelja, osim mene, nije pokušao temeljno da potvrdi te veze, a slučaj u kojem sam bio tužilac - Milošević - završio je njegovom smrću: kako se čini prirodnom, što je bilo tako prikladno za sve srpske i međunarodne interese", naveo je Najs.

Britanskii tužlac tvrdi da je Srbija uživala posebne povlastice Zapada od trenutka kada je Holbruku naređeno "da žrtvuje teritoriju i stanovništvo Srebrenice, Žepe i Goražda povlačeći vazdušnu podršku Holandije".

Odluke Zapada, tvrdi dalje Najs, su nešto o čemu su Srbi bili, bez ikakve dileme, obavešteni kako zemljjopisne karte bile "sređene" i to "razmenom" teritorija.

A povlastice su, kaže, između ostalog uključivale odluku Međunarodnog suda pravde (ICJ) koja oslobađa Srbiju optužbe za genocide. I "obrazac presuda i žalbi koje su sve bile u službi srpskih interesa kao nedavno formiranje Specijalnog suda koji će doneti zadovoljštinu Srbima postupcima samo protiv kosovskih Albanaca za moguće zločine koji su uvek mogli biti izneseni pred ICTY".

Najs smatra da buduće generacije mogu teško da osude ICTY za neuspehe tako da bi njegov stvarni i supstancijalni uspeh mogao ostati u "trajnoj tmini".

"Građanin sveta će, više od svega, biti nemilostiv prema praksi koja je omogućila Srbiji da nikad ne preda dokumente iz svojih arhiva koji su pokazali šta je Srbija činila, generalno, a posebno u doba Srebrenice", kaže Najs.

Komentari 11

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

Z

U pravu je..

Ko je ova komunjara

Na sliki?

Miki

@Ko je ova komunjara mislis na slici

special image