"Taj odnos se mora poboljšati u 2018. godini. Mislim i da Srbija i Hrvatska shvataju koliko je važno rešiti bilateralna pitanja i ojačati bilateralne odnose... Postojala je politička volja da se razreše ovi problemi, ali došlo je do prekida i bilo je uspona i padova u tom odnosu", kaže zamenik pomoćnika američkog državnog sekretara za Jugoistočnu Evropu za N1.

On ocenjuje da postoji šansa da ove godine dođe do uspona i smatra da vlade dve zemlje žele da poboljšaju odnose.

"Mislim da je za to potrebna politička hrabrost. I to i Srbija i Hrvatska moraju naći - političku hrabrost bilo po pitanju nestalih, bilo po pitanju granica. Tada će obe zemlje moći da krenu dalje", naveo je on.

Ji je, takođe, rekao da postoji volja u EU da prihvati nove kandidate, ako su te zemlje spremne na reforme.

"Što brže Srbija i druge zemlje koje žele da se pridruže EU sprovedu reforme, to će brže da se dođe do napretka u pridruživanju EU", istakao je on.

Zvaničnik američke administracije kaže da je predsednik Srbije Aleksandar Vučić preduzeo neke veoma važne korake u pogledu jačanja demokratskih standarda u Srbiji, a isto tako i u pogledu ekonomskog prosperiteta zemlje.

"On pokušava da učini Srbiju članicom EU. To je težak put, Srbija treba da sprovede brojne reforme, ali mi verujemo da Srbija ostvaruje napredak, on se samo treba ostvarivati malo brže", rekao je Ji.

Ji smatra da Srbija ima mogućnost da ubrza proces ka EU, ali ponovo poručuje da Beograd mora da odluči šta želi i da jasnije pokazuje partnerima u EU da se 100 odsto kreće ka članstvu.

"Mi se smatramo prijateljima i partnerima Srbije, a pravi prijatelji i partneri nisu oni koji govore ono što želite da čujete, već ono što morate da čujete", rekao je on u intervjuu za N1, ukazavši na potrebu da Beograd sprovodi reforme na najbrži mogući način.

"Božićna" reakcija Kitarović na izjavu Vućića

Ovaj zvaničnik američke administracije zadužen za jugoistočnu Evropu, koji je nedavno rekao da Srbija pokušava, ali da ne može da sedi na dve stolice, što je izazvalo brojne reakcije u našoj zemlji, kaže da su SAD predane tome da Srbija ide ka evrointegracijama.

"Mislim da, kao prijatelji i partneri Srbije, moramo Srbiji jasno reći da ona ima mogućnost da ubrza proces ka EU. To nije naša odluka, to je odluka Srbije. Moraju oni odlučiti na kojoj stolici žele da sede, mislim da oni moraju odluciti kako brzo žele krenuti napred", naveo je.

Govoreći o ljudskim pravima i medijskim slobodama u Srbiji, BiH i Hrvatskoj, on je rekao da je to važno pitanje za sve zemlje koje žele da pojačaju svoje demokratske standarde, ali i razvoj.

Kada će se Srbi i Hrvati konačno pomiriti?

Slobodni mediji su, prema njegovim rečima, ključni za snažne demokratije i snažne ekonomije, služe interesima građana, i svi slučajevi kršenja zakona treba da budu procesuirani.

"Moramo se pobrinuti da imamo slobodu, nezavisnost medija, da je vlada partner medija, a i da mediji izveštavaju tačno i odgovorno", naveo je američki zvaničnik.

Osvrnuvši se na izjave da je N1 "američka televizija", Ji je rekao da "ako američka vlada i plaća N1, onda on tu televiziju sažaljeva jer ne dobija veliki novac".

Ji je dodao da američka vlada ne plaća medijima, već veruje u nezavisne medije i smatra da mediji moraju biti nezavisni od bilo kakvog političkog uticaja i pritiska.

Kaže i da vlasti moraju zaštititi medije i novinare od pretnji, a pravosuđa širom Evrope moraju da procesuiraju one koji na nezakonit nacin žele da ograniče slobodu medija.

"Političari, lideri imaju odgovornost da jasno kažu da je i njima samima vrlo važno da mediji funkcionišu nezavisno... Ne bih rekao da je neka zemlja u regionu gora od neke druge. Mislim da su sve zemlje u ovom regionu suočene sa istim izazovima tranzicije", naveo je on.