Kada je Milo Đukanović došao na odgovorne političke i državne funkcije, predsednik Francuske bio je Fransoa Miteran, britanski premijer bio je Džon Mejdžor, a Sovjetski Savez je još postojao...
Vrlo je izvesno da će Milo Đukanović ponovo obavljati jednu od najvažnijih funkcija - predsednik Crne Gore. Odgovor ćemo saznati u nedelju, 15. aprila uveče, kada budu prebrojani glasovi na izborima za prvog čoveka crnogorske države, ali je nesumnjivo da je Đukanović veliki favorit i samo je pitanje da li će pobediti u prvom ili u drugom krugu.
"Kažu da sam predugo u vlasti u Crnoj Gori. Tačno je, nemam nikakav problem da se sa tim suočim. Ali, da podsetim - ja sam na vlast došao i tako dugo opstajao zahvaljujući volji birača iskazanoj na slobodnim izborima i ne mislim da je to demokratski greh. Ali i da podsetim da su i oni 25 godina na političkoj sceni i da su verovatno opozicija sa najdužim političkim stažom u Evropi", rekao je Đukanović na početku predsedničke kampanje koju je počeo iz rodnog Nikšića.
Ovo bi 56-godišnjem političaru mogao da bude treći povratak u vlast. Prvi put se povukao posle (uspešnog) referenduma o nezavisnosti, da bi se vratio na premijersku funkciju kako bi stekao imunitet posle optužbi iz Italije o švercu cigareta. Mesto premijera je potom drugi put napustio 2016. godine.
Odlučio je tada da se, kako je rekao, "bavi biznisom" i vodi stranku - Demokratsku partiju socijalista, koja je od tada dobila nekoliko udaraca na lokalnim izborima.
Iako je razmišljao da li da se upušta u trku za predsednika Crne Gore, Đukanović i saradnici su procenili da je to, ipak, nužno i da nijedan drugi kandidat ispred DPS-a ne bi imao takvu snagu, harizmu i šansi da odnese pobedu u prvom krugu.
"Optimus prajm", kako su ga nazvali interno u DPS-u (glavna fotografija uz tekst).
Od početka kampanje (nikad kraće), Đukanović je krenuo "đonom" na protivkandidate i one koji ih podržavaju, a pre svega na kandidata većinskog dela opozicije Mladena Bojanića.
I ove izbore je Đukanović nazvao "istorijskim" i "sudbonosnim", opet imaju neku vrstu "referendumskog izjašnjavanja" - "mi" i "oni". Jer, ako "oni" dođu na vlast - sačuvaj se k'o može (otprilike tako).
Po već oprobanom receptu zastrašivanja birača mogućim scenarijama ako pobede rivali, Đukanović je opoziciju okarakterisao kao "anticrnogorsku" i spremnu da Crnu Goru vrati na "balkanske stranputice" i "balkanske kozje staze zaostajanja, međusobnog sukobljavanja, istrebljenja po etničkim i verskim šavovima".
Drugim rečima - ako izglasate "njih", opet će biti sukoba, ratova, opet ćete sipati benzin iz kantica, opet će rafovi u prodavnicama biti prazni, Crna Gora će izgubiti nezavisnost... Dakle, ako pobede "oni" to će značiti i destabilizaciju Crne Gore, kočnica na putu ka Evropskoj uniji.
"Crna Gora je ponovo na raskrsnici da sačuva mir, međuetnički sklad, koji će potvrditi našu rešenost da postanemo deo evropskog i evroatlantskog sistema i vrednosti, da iskoristimo potencijale da Crnu Goru učinimo državnom kućom svih, pogodnom i udobnom za kvalitetan život, primeren životu građanina Evrope 21. veka. Ili ćemo popustiti pred teško razumljivom upornošću anticrnogorske opozicije da nas vrati na balkanske stranputice da i dalje služimo tuđim interesima. To što se Crnoj Gori nudi kao alternativa nije ništa drugo no kukavičje jaje", rekao je Đukanović na početku kampanje u Nikšiću.
Tako je kampanju i završio:
PROMOTIVNI SPOT DPS
Karta na koju igra Đukanović je nestabilnost na Balkanu (što je glavna odlika ovog prostora) i zato sebe predstavlja kao faktora stabilnosti, kao osobu koja sigurnim koracima vodi Crnu Goru ka Evropskoj uniji, garant nastavka sveopštih reformi.
"Za mene datum članstva u EU nije nikakav imperativ, kao što mi nije bio poseban imperativ i datum članstva u NATO. Najvažniji cilj državne politike je dostizanje evropskog kvaliteta života. Zašto želimo da budemo deo EU i NATO? Da bismo živeli bezbednije, imali veći stepen pravne sigurnosti, da bismo zaposlili ljude, da bismo imali veće plate i penzije. To mora da bude osnovna preokupacija državne politike, a članstvo u EU i NATO će doći kao satisfakcija i nagrada za dobro obavljen posao u kući", rekao je Đukanović u jednom TV intervjuu.
A taj bolji život za sve, građani Crne Gore još čekaju (prosečna plata je oko 500 evra, opozicija tvrdi da je 37% mladih nezaposleno), kao i građani regiona. Na ruku Đukanoviću ne ide izveštaj Evropske unije u kojem je navedeno da je "Crna Gora zarobljena država", dok je organizacija "Freedom House" precizirala da je "Đukanovićev interes zarobio Crnu Goru".
Đukanović je na početku kampanje govorio o "tamnim oblacima koji su se nadvili nad regionom i Evropom" i da je stoga sve teži put ka EU.
"Nikada nije bio nepovoljniji regionalni i širi kontekst, usudiću se i reći i nepovoljniji nego devedesetih godina prošlog veka", rekao je Đukanović.
Nesumnjivo je da ovakva retorika i dalje ima "publiku" i "prođu". Pitanje je samo dokle? Upravo takva retorika izaziva podele na "mi" i "oni", i ne pokazuje želju i nameru da otvori dijalog sa neistomišljenicima, koji njega i njegov režim optužuju pre svega za korupciju i kriminal u svim sferama društva i autokratsku vladavinu.
Zamerka opozicije Đukanoviću je i to što nije našao za shodno da dođe na TV debatu sa ostalih šest kandidata na predsedničkim izborima, pravdajući se zauzetošću u kampanji, uz poruku iz DPS-a: "Važniji su nam susreti i razgovori sa građanima".
OPTUŽBE O BOGAĆENJU PORODICE ĐUKANOVIĆ
Đukanović je nastavio oštru retoriku sve do finiša kampanje, kada je čak deo medija i pojedine nevladine organizacije optužio za fašizam?!
Lider DPS-a bio je ljut što su pojedini mediji i NVO istraživale poslove njegovog sina i u tome našle neke sumnjive tragove. Oni su optužili mlađeg Đukanovića za "reketiranje građana preko računa za struju".
Đukanović je reagovao burno.
"Deo medija i deo NVO sektora beskrupulozno se bore za vlast, samo glume da bi mogli biti borci za inostrane donacije... Ako vi šaljete poruku da moj sin ne može da bude neko ko se bavi biznisom na crnogorskom ekonomskom prostoru, to je poruka da bi neko trebalo da bude biti diskriminisan. To su fašističke ideje. Mislim da se sa fašizmom ne mogu praviti kompromisi", naveo je Đukanović u TV emisiji "Živa istina".
Izvršna direktorka MANS-a Vanja Ćalović Marković ocenila je ovu Đukanovićevu izjavu kao "diktaturu" i istakla da MANS nije slučajno meta Đukanovićeve opasne retorike.
"Upravo smo mi otkrili mehanizam kojim je omogućeno njegovom sinu da reketira građane koji su prinuđeni da cenu njegovog bogaćenja plaćaju preko svojih računa za struju. Zbog toga, u slučaju Blaža Đukanovića (sina) nije reč o preduzetništvu, već o otvorenom parazitiranju na račun građana Crne Gore. Naime, posao izgradnje malih hidroelektrana mlađem Đukanoviću garantuje profit samo i isključivo zbog toga, što je vlada njegovog oca predložila, a skupštinska većina usvojila zakon kojim mu je garantovano da će prodati sve što proizvede i to po cenama većim od tržišnih. Sve to se preliva na račun građana koji će razliku koja ide u Blažov džep plaćati iz svojih kućnih budžeta kroz naduvane račune za električnu energiju", rekla je Vesna Ćalović Marković.
Možda će Đukanović izgubiti koji poen zbog zbog nedolaska u TV debatu ili ovakvog rečnika ili sinovljenih sumnjivih poslova, ali na ruku mu idu i protivkandidati koji nemaju jasnu ideju kako privući apstinente, a upravo su oni ključ ovih (i drugih izbora).
Đukanović može da računa na nekih 180.000 glasova (zajedno sa strankama nacionalnih manjina koje su mu dale podršku) i balansira na pobedi već u prvom krugu (u zavisnosti od izlaznosti). Problem opozicionih kandidata je što nisu pokazali da mogu da mobilišu i izvuku one koji su neodlučni, koje "mrzi", koji smatraju da su "svi isti"...
Zato mnogi analitičari, a i pojedina istraživanja javnog mnjenja, govore da je Đukanović veliki favorit.
KRIMINAL
Uporedo sa predizbornom kampanjom, u Crnoj Gori je glavna tema - talas nasilja, a ta tema je korišćena i u predizbornoj kampanji. Bombaški napadi, ubistva... Funkcijama su "platila" dvojica visokih policijskih dužnosnika, ali kriminal će ostati veliki problem (ne samo Crne Gore, jer je poznato da kriminalci ne znaju ni za nacionalnost, ni za granice, ni za bilo kakve prepreke kada vide interes).
"Imamo problem, ne samo u Crnoj Gori, a to je posledica delovanja organizovanog kriminala, veoma dobro udruženog, makar u regionu. Sve zemlje imaju ovakav problem. Ne pribavljam alibi za državne organe i politiku Crne Gore, već je potrebno ovaj problem sagledati ozbiljno. Imamo pomahnitao problem sukoba kriminalnih klanova. Država mora da pokaže snagu i odlučnost da spreči takvo divljanje i taj problem saseče", poručio je Đukanović u jednom televizijskom intervjuu.
Glavni Đukanovićev politički protivnik i rival na izborima Mladen Bojanić optužuje upravo njega za rast kriminala.
"On, koji je proizveo ovakvu situaciju, kaže da je država jača od mafije. Ja sam saglasan da je država jača od mafije, ali imam problem gde je Đukanović, sa koje je strane. I da se više ne bismo pitali gde je Đukanović, sa čije je strane države ili mafije, smenimo ga 15. aprila", rekao je Bojanić na jednom predizbornom skupu.
PREDIZBORNI SPOT MLADENA BOJANIĆA
Zvezdina proslava jesenje titule sa stilom: Nova goleada na Marakani!
Završen protest studenata u Beogradu: Saobraćaj bio blokiran u centralnim gradskim ulicama
Ameri hoće Stojakovića da bi nas pobedili: Srbija i Grčka u strahu, SAD hoće da otme Andreja!
Određene sudije za večiti derbi: Srbin i Hrvati sude Crvena zvezda - Partizan!
Tri noćenja na Zlatiboru 460.000 dinara! Turisti šokirani cenama za Novu godinu, od cifre će vam se zavrteti