Spor Slovenije i Hrvatske oko granice nije nikakav izuzetak već pravilo, ocenjuje bečki dnevnik "Standard" i podseća da se Hrvatska, zbog teritorijalnih problema, nalazi u sporu i sa Srbijom, kao i sa Bosnom i Hercegovinom.

"U nadi da će pogođene zemlje sopstvenin snagama pronaći rešenje, Brisel je do sada temu granica ostavljao po strani. U regionu ionako ima dovoljno politički teških tema. Slovenački veto na nastavak pregovora sa Hrvatskom pokazao je evropskim diplomatama da je rešenje sporova oko granica evropski zadatak", istakao je dnevnik.

"Spor Zagreba i Ljubljane oko 150 kvadratnih kilometara velike površine na moru u zalivu Piran dovodi u pitanje čitav plan Evropske unije za iduću godinu. Verbalni rat slovenačkih i hrvatskih političara već ima zabrinjavajuće posledice po stanovništvo", ističe "Standard".

List ukazuje da je jedna hrvatska grupa na "Fejsbuku" pozvala na bojkot slovenačke robe i da u međuvremenu ima preko 40.000 članova.
Spor oko granice između Hrvatske i Srbije još je teži, dodaje list, podsećajući da je sporno oko 145 kilometara duž granice na Dunavu, koja je ranije predstavljala prirodnu granicu.

"Zagreb se poziva na Badinterovu komisiju, koja je okarakterisala administrativne granice između republika kao faktičke državne međe posle raspada bivše Jugoslavije. Ta granica išla je duž Dunava. Adminsitrativne granice su iz vremena monarhije i Dunav je od tada promenio tok. Hrvatska zahteva teritoriju koja se nalazi na obali pod kontrolom Srbije", piše dnevnik.

"Na hrvatskim kartama upisana granica ide kroz srpska sela, polja i usred jedne bolnice za hendikepiranu decu", dodaje "Standard".

List piše da su "odnosi Srbije i Hrvatske dodatno opterećeni ratom devedesetih godina i nerešenim pitanjem raseljenih lica".

"U Srbiji postoji uz to još strepnja da bi Hrvatska mogla iskoristiti članstvo u EU da bi rešila sporna pitanja sa Srbijom. Izjavama hrvatskog premijera Iva Sandera da Zagreb ni u kom slučaju neće blokirati buduće pregovore Srbije sa EU u Beogradu niko ne veruje", ističe list.

"I prema Bosni Hrvatska ima teritorijalne zahteve, i tu je problem zemlja duž reke Une. Posebno Zagreb opterećuje bosanski pristup Jadranskom moru kod Neuma, koji preseca hrvatsku obalu. Hrvatska planira izgradnju mosta preko bosanske teritorije, kako bi povezala svoju obalu", ukazuje "Standard".

List piše da Srbija, s druge strane, odbacuje nezavisnost Kosova. Beograd ne priznaje ni granicu između Kosova i Makeodnije, zato što je, kako tvrdi, samoproglašena vlada u Prištini Makedoniji ilegalno prepustila deo srpske teritorije, navodi list.

(Tanjug)