• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Šta znači "Mali šengen" za Srbiju - "Bolji život", kaže Mihajlović

Izvor mondo.rs Izvor rts

Potpredsednica vlade Zorana Mihajlović kaže da je ovo strategija od vitalnog značaja za građane.

Hoće li Srbija, Severna Makedonija i Albanija početkom oktobra formirati takozvani Mali šengen? Predsednik Srbije predložiće čelnicima dveju država, koji dolaze u Beograd za desetak dana strategiju zajedničkog ekonomskog razvoja.

Inicijativa koju je pokrenuo predsednik Srbije pre svega se odnosi na to da moramo da se udružujemo, pre svega ekonomski, jer smo veoma mali pojedinačno da bismo moglo da utičemo na globalne ekonomske tokove, rekla je gostujući u Dnevniku RTS ministarka građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture Zorana Mihajlović.

I OVO ĆE VAS ZANIMATI

Umrežavanje regiona nema alternativu, i tu se ne radi o stvaranju neke nove Jugoslavije ili velikog Balkana, već o primeni čiste ekonomske logike.

"Sve je u tome da li radimo na tome da građani žive bolje. Ukupan BDP Srbije, Albanije i severne Makedonije je 80 milijardi dolara, sa Crnom Gorom i Bih to je oko 100 milijardi dolara što je recimo 30 manje nego BDP Francuske. Turska ima pet puta veći BDP od celog regiona i zbog toga velike investicije odlaze tamo", rekla je Mihajlovićeva.

Predsednik Privredne komore Severne Makedonije Branko Azeski smatra da Vučićevu ideju o malom šengenu treba odmah realizovati.

"Imamo dobar geostrateški položaj. Sa Severnom Makedonijom već smo pokrenuli integrisan granični prelaz što je veoma važno za izlazak Srbije ka Grčkoj i ka albanskim lukama. Iako smo najrazvijeniji u regionu, to ne znači da treba da budemo zatvoreni. Što se budemo više udruživali bićemo jači i snažniji da bi građani živeli bolje jer isključivi cilj je bolji život građana, da ljudi ostanu da ovde žive", naglasila je Mihajlovićeva.

Dolazak predsednika Severne Makedonije i predsednika Albanije je porvi korak, a logično je da se uključe i Crna Gora i BiH. Problemi kroz koje smo svi prolazili upravo kroz ekonomsko povezivanje mogu da budu prevaziđeni.

"Prvi korak u tom pravcu mogao bi da bude formiranje regionalne mreže punjača za električna vozila, kao i jedinstvena naplata putarine na auto-putevima. To može da se uvede već sledeće godine. Imamo sve pretpostavke i sve instrumente da ovo realizujemo, a ukoliko bi realizovali samo neke od ovih instrumenata to bi moglo da dovede do privrednog rasta od 3-4 odsto", navela je Mihajlovićeva.

Povezane vesti

Komentari 4

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

KuntaKinte

Ako ovo ikada bude zazivelo, molim vas, ali mooooolim vas, da na bukvalno svakom granicnom prelazu postavite najmanje dve rampe na kojima ce moci da predju lokalni drzavljani, a ne da se zlopatimo kao i sada na regularnim prelazima, narocito u toku turisticke sezone.

draff

Ako ova preporučuje, to je siguran znak da ne prihvatimo.

Dušan

formiranje regionalne mreže punjača za električna vozila... ako na procvetamo zbog ovoga necemo ni od drugih stvari.

special image