Prema podacima Evropskog mediteranskog seizmološkog centra (EMSC), zemljotres je bio jačine 5,2 stepena po Rihteru.

Zemljotres je izazvao je oštećenja na građevinskim objektima.

Epicentar je bio na području Hercegovine, 11 kilometara od Nevesinja i 77 kilometara južno od Sarajeva na dubini od 10 km, prenosi Klix.ba.

Zemljotres je zatresao zgrade, a njihanje je trajalo prilično dugo, zbog čega su u mnogim gradovima stanovnici istrčali na ulice.

U Nevesinju su oštećene zgrade opštine, gimnazije i muzičke škole. Prekinuta je i nastava posle zemljotresa koji je u 10.19 sati potresao ovu opštinu.

Sa starih kuća otpadali su dimnjaci i delovi fasada, prenosi Klix.ba.

Na školi u Berkovićima su popucali zidovi, a učenici su poslati kućama. Oštećen je i objekat opštine u Ljubinju.

U Mostaru je zabeležena znatna materijalna šteta. Ima oštećenih automobila, a na nekim objektima popucala su stakla, s krovova je padao crep, dok je sa starih objekata padalo kamenje.

Ovakav zemljotres je sigurno napravio štetu, rekla je Srni načelnik Odeljenja za opservatorsku seizmologiju u Hidrometeorološkom zavodu Republike Srpske Snježana Cvijić Amulić.

"Potres sa ovim intenzitetom može da napravi štetu na objektima, to je već sedam i možda čak i 7,5 stepeni po Merkaliju. Prva oštećenja se javljaju na slabije građenim objektima i starim objektima na šest stepeni. Dakle, sigurno ima štete u epicentralnoj zoni", kaže Amulićeva.

Ona je navela da se zemljotres osjetio i u Banjaluci i sigurno u celoj BiH.

Prema izveštajima medija, zemljotres se osetio i u Srbiji, sve do Čačka.

U Seizmološkom zavodu Srbije potvrdili su za portal dnevnika Danas da su potresi koji su se osetili u Beogradu i drugim gradovima Srbije posle 10 časova posledica tog zemljotresa u Bosni i Hercegovini.

"Poslednji jači zemljotres u Bosni nije iz grupe zemljotresa koji su pogodili jutros Albaniju, ali je svakako posledica tog zemljotresa, odnosno podrhtvanja tla u Albaniji“, rečeno je u Seizmološkom zavodu Srbije.

Kako dodaju, nema naznaka da postoji opasnost od zemljotresa za Srbiju.

Bosnu i Hercegovinu već mesecima pogađaju zemljootresi od kojih je najjači bio početkom novembra, od 5,1 po Rihteru.