• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Hrvatska: Strah Beograda od "bilateralnih rampi" nije opravdan

Izvor mondo.rs Izvor Tanjug

Strah da bi Hrvatska tokom šestomesečnog predsedavanja EU u prvi plan u odnosima sa Srbijom mogla da stavi nerešena bilateralna pitanja nije opravdan, izjavila je otpravnica poslova ambasade Hrvatske Maja Bogdan.

Ona ističe da je uloga svake države koja predsedava Savetom EU, što je sada slučaj sa Hrvatskom, da bude pošten pregovarač po svim pitanjima, u svim pregovorima i na svim sastancima.

"Ne, strah nije opravdan. Ono što mi naglašavamo i za šta se zalažemo je potpuno poštovanje pravne tekovine. Dobrosusedski odnosi su deo Poglavlja 23, Sporazuma SSP i deo pregovaračkog okvira Srbije i to nije ništa novo i vezano za hrvatsko predsedavanje", rekla je Bogdan za Tanjug, upitana da li je opravdan strah dela srpske javnosti da bi otvorena pitanja poput granice na Dunavu, nestalih, sukcesije, manjina... mogla da dođu u prvi plan, u odnosu na evrointegracije.

Možda će vas zanimati


Bogdan je ponovila da su odnosi Srbije i Hrvatske jasni, kao i stvari na kojima se mora raditi.

"Mnoge međudržavne komisije se sastaju i očekujemo veći napredak što se tiče nestalih i drugih otvorenih pitanja, a to je i deo Strategije Evropske komisije o proširenju", rekla je Bogdan.

Upitana šta će učiniti kako entuzijazam građana zemalja Zapadnog Balkana po pitanju EU ne bi opadao u vreme kada je proces opterećen Brextom, predlozima francuskog predsednika Emanuela Makrona za reformu unije, ali i u slučaju Srbije pitanjem Kosova, Bogdan je ocenila da je važno da se građanima govori o prednostima članstva i da će podrška u tom slučaju rasti.

"Namera hravtskog predsedavanja, posebno u svetlu eventualnih novih metodologija pregovaranja, je da temu proširenja vratimo visoko na agendu i da ponovo bude u raspravi", rekla je Bogdan i podsetila da će u tom cilju u maju u Zagrebu biti organizovan Samit EU Zapadni Balkan.

Samit je ključan za nas i želimo da pošaljemo jasnu poruku da je zemljama Zapadnog Balkana mesto unutar EU, rekla je Bogdan i dodala da to što je Hrvatska izabrala proširenje kao jedan od prioriteta jeste i poruka da od tog procesa ne treba odustati.

"Proces je težak i dugotrajan, ali je nagrada u vidu članstva bitna", rekla je Bogdan i dodala da će Hrvatska podsticati Srbiju i Crnu Goru kao i sve mere koje mogu ubrzati njihov prisutpni proces, s obzirom da se radi o dve zemlje koje su predvodnici u pristupnom procesu.

Bogdan je ocenila i da je vreme, ali i da je važno da se punih 20 godina nakon Samita, kada je Hrvatskoj i drugim zemljama Jugoistočne Evrope data evropska perspektiva, da se pošalje ključna poruka da Zapadni Balkan ima mesto u EU.

Hrvatska će učniti i sve što je u mogućnosti da se pregovori sa Albanijom i Severnom Makedonijom otvore, a da se BiH približi statusu kandidata, rekla je Bogdan Tanjugu pred koncert Zagrebačkog kvarteta u Skupštini Beograda u čast hrvatskog predsedavanja EU.

Tom prilikom i od predstavnika Ministarstva za evropske integracije moglo se čuti da se Beograd nada i da je siguran da se politika proširenja, da bi zadržala kredibilitet i poverenje, mora voditi na iskren i sveobuhvatan način.

A to, kako je dodao Jugoslav Milačić, "implicira da neće i ne bi trebalo da bude uplitanja bilateralnih pitanja, jer bi svaka bilateralna rampa dovodila do podrivanja celokupnog procesa integracija.

Pročitajte i ovo

Komentari 2

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

keja

Srbija odbija da se ubrzaju rješavanje bilateralnih pitanja, želi ucjenjivati Hrvatsku da je koči sa istim i da su ona uvjet zatvaranju poglavlja...

AV

@keja Srbija nema čime ucjenjivati Hrvatsku.Hrvatska je članica EU a vama kako volja,nitko vas ne tjera u Eu,odlučite sami.35 poglavlja u pregovorima i to je to.

special image