Ona ističe da je uloga svake države koja predsedava Savetom EU, što je sada slučaj sa Hrvatskom, da bude pošten pregovarač po svim pitanjima, u svim pregovorima i na svim sastancima.
"Ne, strah nije opravdan. Ono što mi naglašavamo i za šta se zalažemo je potpuno poštovanje pravne tekovine. Dobrosusedski odnosi su deo Poglavlja 23, Sporazuma SSP i deo pregovaračkog okvira Srbije i to nije ništa novo i vezano za hrvatsko predsedavanje", rekla je Bogdan za Tanjug, upitana da li je opravdan strah dela srpske javnosti da bi otvorena pitanja poput granice na Dunavu, nestalih, sukcesije, manjina... mogla da dođu u prvi plan, u odnosu na evrointegracije.
Bogdan je ponovila da su odnosi Srbije i Hrvatske jasni, kao i stvari na kojima se mora raditi.
"Mnoge međudržavne komisije se sastaju i očekujemo veći napredak što se tiče nestalih i drugih otvorenih pitanja, a to je i deo Strategije Evropske komisije o proširenju", rekla je Bogdan.
Upitana šta će učiniti kako entuzijazam građana zemalja Zapadnog Balkana po pitanju EU ne bi opadao u vreme kada je proces opterećen Brextom, predlozima francuskog predsednika Emanuela Makrona za reformu unije, ali i u slučaju Srbije pitanjem Kosova, Bogdan je ocenila da je važno da se građanima govori o prednostima članstva i da će podrška u tom slučaju rasti.
"Namera hravtskog predsedavanja, posebno u svetlu eventualnih novih metodologija pregovaranja, je da temu proširenja vratimo visoko na agendu i da ponovo bude u raspravi", rekla je Bogdan i podsetila da će u tom cilju u maju u Zagrebu biti organizovan Samit EU Zapadni Balkan.
Samit je ključan za nas i želimo da pošaljemo jasnu poruku da je zemljama Zapadnog Balkana mesto unutar EU, rekla je Bogdan i dodala da to što je Hrvatska izabrala proširenje kao jedan od prioriteta jeste i poruka da od tog procesa ne treba odustati.
"Proces je težak i dugotrajan, ali je nagrada u vidu članstva bitna", rekla je Bogdan i dodala da će Hrvatska podsticati Srbiju i Crnu Goru kao i sve mere koje mogu ubrzati njihov prisutpni proces, s obzirom da se radi o dve zemlje koje su predvodnici u pristupnom procesu.
Bogdan je ocenila i da je vreme, ali i da je važno da se punih 20 godina nakon Samita, kada je Hrvatskoj i drugim zemljama Jugoistočne Evrope data evropska perspektiva, da se pošalje ključna poruka da Zapadni Balkan ima mesto u EU.
Hrvatska će učniti i sve što je u mogućnosti da se pregovori sa Albanijom i Severnom Makedonijom otvore, a da se BiH približi statusu kandidata, rekla je Bogdan Tanjugu pred koncert Zagrebačkog kvarteta u Skupštini Beograda u čast hrvatskog predsedavanja EU.
Tom prilikom i od predstavnika Ministarstva za evropske integracije moglo se čuti da se Beograd nada i da je siguran da se politika proširenja, da bi zadržala kredibilitet i poverenje, mora voditi na iskren i sveobuhvatan način.
A to, kako je dodao Jugoslav Milačić, "implicira da neće i ne bi trebalo da bude uplitanja bilateralnih pitanja, jer bi svaka bilateralna rampa dovodila do podrivanja celokupnog procesa integracija.
Luda pobeda Partizana! Gubio 14 razlike, vratio se iz ponora i dobio izgubljen meč
Željka Obradovića iznerviralo pitanje: Ima moja klupa, pa se prijavite ako mislite da je lako!
Milicu pred svadbu ostavio verenik zbog kilaže: Naša influenserka se zainatila, danas je riba i po!
"Ja iskreno nemam pojma o čemu vi pričate": Obradovića pitali za "tajni sastanak" o ABA ligi
"Vašington u ulozi Deda Mraza za Partizan": Pogledajte nestvaran preokret crno-belih u Areni!