• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

POSLANICI U SITNE SATE U SKUPŠTINI CRNE GORE: Usvojene izmene Zakona o slobodi veroispovesti, aplauz u sali!

 Lana Stošić
Autor Lana Stošić

Poslanici parlamentarne većine usvojili su u utorak izmene Zakona o slobodi veroispovesti kojim se, kako je saopšteno, odnosi između crkava, verskih zajednica i države čine pravednim i stavlja tačka na sukobe koje je važeći Zakon proizveo.

 crna gora sednica zakon o slobodi veroispovesti skupstina nastavljena sednica najnovije Izvor: MONDO/Nikoleta Vukčević

Za izmene su glasali svi poslanici vladajuće većine, njih 41. Opozicija nije prisustvovala sednici, nezadovoljna izmenama Zakona.

Usvajanje izmena i dopuna Zakona o slobodi veroispovesti poslanici su pozdravili aplauzom.

Prethodno su usvojeni amandmani Građanskog pokreta URA (GP) u kojima se navodi da je verska zajednica, odnosno njen deo  čiji je verski centar u inostranstvu, koja nije upisana u Jedinstvenu evidenciju, dužna da deluje u okviru jedinstvenog pravnog poretka Crne Gore.

Kako su kazali iz te partije, tim amadmanom se obezbeđuje da sve verske zajednice poštuju crnogorske zakone, suverenitet i teritorijalni integritet.

Drugi amadman se odnosio na član 36 koji se menja i glasi "Kontrolu zakonitosti namenskog trošenja sredstava verske zajednice iz državnog budžeta i budžeta lokalne samouprave vrše nadležni organi, u skladu sa zakonom“.

Možda će vas zanimati

Cilj tog amadmana, kako su pojasnili iz GP URA, jeste da se uvede princip transparentnog trošenja i kontrole sredstava koje se iz budžeta namenski daju verskim zajednicama.

Poslanik DF Slaven Radunović kazao je da je zadovoljan što će, kako je naveo, jedna nepravda biti ispravljena.

“Najvažnije je da je zakon, nakon današnjih izmena, nediskriminatorski i da će da bude jednak za sve”, rekao je Radunović.

On je naveo da se nada da će na sličan način fukncionisati kao odgovorna većina.

“Ispravljaćemo nepravde i bićemo jednaki prema svima. Ova većina će biti odgovorna i drugačija od prethodne”, poručio je Radunović.

Branko Radulović iz Pokreta za promjene kazao je da se bori za jednu jedinstvenu pravoslavnu crkvu.

Radulović je apelovao na sveštenstvo da, bez obzira kojoj crkvi pripadaju, vode narod kroz litugiju i bogosluženje, navodeći da nije njihova dužnost “da se upliću u ovozemaljski život”

Poslanici opozicije nisu prisustvovali sednici, a iz Demokratske partije socijalista su poručili da su sve večerašnje odluke Skupštine nelegitimne i nevažeće.

Iz DPS-a su ranije rekli i da izmene daju privilegije i monopol samo jednoj verskoj zajednici i samo jednom narodu.

DPS je vladajućoj većini osporio kvorum, jer se poslanica Maja Vukićević (DF) u rad uključila onlajn, kao i potvrđivanja mandata novoj poslanici GP URA Suadi Zoronjić. Zoronjić je Skupština potvrdila mandat, nakon što je Državna komisija odbila da to uradi.

Rasprava o izmenama zakona je bila završena nakon što je Skupština Crne Gore potvrdila mandat poslanici vladajuće većine iako je to prethodno odbila da uradi Državna izborna komisija (DIK).

Iako se očekivalo da večeras neće biti nastavka sednice Skupštine Crne Gore, ona je ipak nastavljena pre ponoći, u sitne sate. Ubrzo je završena i rasprava o izmenama zakona, a potom je usledilo i glasanje i usvajanje.

Predsednik Skupštine Crne Gore Aleksa Bečić kazao je da pokušaj opstrukcije DIK-a je nešto što istorija crnogorskog, evropskog i svetskog parlamentarizma ne pamti.

Državna izborna komisija odbila je ranije da verifikuje mandat novoj poslanici vladajuće koalicije jer kako navode nije bilo kvoruma na početku sednice parlamenta. Nakon što je objavljena odluka DIK-a građani koji su se oko 17 sati ponovo danas okupili ispred zgrade parlamenta su se razišli.

Ranije danas veliki broj građana protestovao je ispred parlamenta Crne Gore zbog najavljenih izmena Zakona o slobodi veroispovesti. Oni su se razišli oko 14 sati ali se nekoliko stotina vratilo i ponovo se okupilo oko 17 časova.

Izmenama zakona ukidaju se članovi koji su bili sporni Srpskoj pravoslavnoj crkvi i zbog kojih su organizovane višemesečne litije. 

Izmene Zakona eliminišu sve članove koji se tiču promene statusa imovine i ona ostaje u posedu Srpske pravoslavne crkve (SPC).

Ukoliko država želi da tu imovinu evidentira kao svoju, može da pokrene parnični sudski proces.

Ukinuta je mogućnost da se imovinski sporovi države i crkve rešavaju u upravnom postupku.

Novim izmenama Zakona je ukinuta i odredba iz prethodnog, da se verska zajednica mora registrovati, što je takođe bila jedna od tačaka kojoj se SPC žestoko opirala.

Opozicione stranke, upravo one koje su bile vlast kada je usvajan Zakon o slobodi veroispovesti, oštro kritikuju izmene i dopune istog Zakona koje je usvojila sadašnja Vlada karakterišući ih antidržavnim i donesenim u interesu SPC.

Zakonom o slobodi veroispovesti koji je 27. decembra 2019. izglasala tadašnja vlast Demokratske partije socijalista (DPS), predviđeno je bilo da verski objekti i zemljište koji su bili imovina Crne Gore do 1918. godine, a za koje ne postoje dokazi verskih zajednica o pravu svojine, prelaze u državnu svojinu. Tome se SPC oštro protivila i zbog toga organizovala višemesečne litije.

Budite bolje informisani od drugih, PREUZMITE MONDO MOBILNU APLIKACIJU.

Pročitajte i ovo

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image