• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

OTKRIVENI DETALJI DOKUMENTA KOJI JE DIGAO BURU NA BALKANU: Objavljen non pejper o promeni granica!

 Lana Stošić
Autor Lana Stošić

Slovenački portal "Necenzurisano" objavio je nezvanični diplomatski dokument, takozvani "non pejper" u kome se pominje ideja podele BiH, pripajanje Republike Srpske Srbiji i Kosova Albaniji.

 non pejper janez janša srbija bih kosovo albanija Izvor: YouTube/printscreen/VTV Studio

Od ponedeljka se u Sloveniji, Hrvatskoj i Bosni i Hercegovini spekuliše o tome da li je premijer Janez Janša zaista poslao u Brisel non pejper (neformalni dokument koji se uglavnom iznosi u zatvorenim pregovorima unutar institucija EU), u kome se pominje novo crtanje granica na području bivše Jugoslavije.

U uvodu ovog dokumenta spominju se "nerešena nacionalna pitanja Srba, Albanaca i Hrvata", koja su se pojavila nakon raspada Jugoslavije.

Autori dokumenta ističu da čak i nakon uspostavljanja mira posle završetka ratova, obećanih evropskih perspektiva i napretka Severne Makedonije i Crne Gore u ovom pravcu u regionu, "ključna pitanja ostaju nerešena".

NEREŠENA PITANJA

- da je Dejtonski sporazum 1995. godine, kojim je okončan rat u Bosni i Hercegovini, koji je odneo više od 100.000 života, praktično prepoznao ono što je postignuto u ratu, ali ne u principu.

-da je trenutno teško zamisliti evropske perspektive Srbije i Kosova.

-da se članstvo BiH u EU može u potpunosti isključiti.

- da je u međuvremenu prazan prostor iskoristila Turska, koja je povećala svoj utjecaj u BiH i Severnoj Makedoniji.

- da osim Turske, nekolicine lokalnih političara i njihovih pristaša, koji lično imaju koristi od haosa i nefunkcionalnih institucija, niko nije zadovoljan situacijom u BiH.

Ključni deo "non pejpera" su predložena "rešenja" za prethodo opisane probleme. 

Možda će vas zanimati

Autori dokumenta naglasili su da Srbija, Hrvatska i Albanija trenutno imaju stabilne vlade i da su njihovi izabrani političari sposobni donositi strateške odluke.

Kao rešenja se predlažu:

Ujedinjenje Kosova i Albanije. "Na Kosovu se 95 posto stanovništva želi ujediniti s izvornom albanskom nacijom. Slična je situacija i u Albaniji. Granica između Albanije (članice NATO-a) i Kosova praktično ne postoji. Srpski deo Kosova dobio bi poseban status - po uzoru na Južni Tirol", navodi se u dokumentu. To je autonomna pokrajina u severnoj Italiji, gde većina stanovništva govori nemački. 

Ujedinjenje većine teritorije Republike Srpske sa Srbijom. "Srpsko nacionalno pitanje može se u velikoj meri rešiti pripajanjem dela Republike Srpske Srbiji. U ovom slučaju, Srbija je spremna da pristane na ujedinjenje Kosova i Albanije", navodi se u dokumentu.

"Hrvatsko nacionalno pitanje može se rešiti spajanjem većine hrvatskih kantona u BiH s Hrvatskom ili davanjem posebnog statusa hrvatskom delu BiH (po uzoru na Južni Tirol)."

"To bi Bošnjacima dalo nezavisno funkcionalnu državu i preuzeli bi punu odgovornost za nju. Na referendumu bi ljudi odlučivali da li će se pridružiti EU ili budućnosti izvan EU (sledeći primer Turske). Za sada velika većina Bošnjaka podržava u perspektivi EU, a u naglom porastu turskog uticaja i radikalnog islama, situacija bi se mogla drastično pogoršati u sledećoj deceniji".

Prema autorima "non pejpera", ova "rešenja" bi ubrzala pregovore o članstvu zemalja Zapadnog Balkana u EU i NATO-u.

Ali to su predlozi kojima se oštro protive u SAD-u, Nemačkoj, Francuskoj i drugim evropskim zemljama. Naime, međunarodna zajednica naglašava važnost teritorijalnog integriteta BiH i protivi se novom iscrtavanju granica na prostoru bivše Jugoslavije. To bi otvorilo Pandorinu kutiju i vjerovatno dovelo do novih ratova.

Od ponedeljka se u Zapadnom Balkanu govori o tome je li premijer Slovenije Janez Janša zaista poslao neslužbeni diplomatski dokument u Brisel, koji govori o novom crtanju granica na području bivše Jugoslavije. Služba za medije predsednika Evropskog saveta Šarla Mišela prvo je potvrdila a onda brže bolje demantovala da su dobili dokument.

Ali, kako je otkrio slovenački portal Necenzurisano, neslužbeni diplomatski dokument zapravo postoji. Prema njihovim informacijama, dokument se zove "Zapadni Balkan - put napred" i kabinet Šarla Mišela ga je dobio u februaru.

Portal dalje navodi da se zvanično ne može znati ko ga je pisao. Kako ističu, sigurno nije skrojen u Ministarstvu spoljnih poslova Slovenije.

Deo njegovog sadržaja mogao je, kako se spekuliše, biti napisan, prema nekim informacijama, u Budimpešti. Ipak, u briselskim diplomatskim krugovima o njemu se govori kao o "slovenskom" dokumentu, jer je navodno Janšin kabinet učestvovao u slanju na razne adrese.

Janša je demantovao postojanje dokumenta, i rekao da bi "bilo teško predati nešto Mišelu u februaru ili martu, budući da ga je poslednji put sreo prošle godine".

Ali, kako slovenački mediji pišu, postoji mnogo načina na koje je dokument mogao stići do Brisela. Mišel je, recimo, sredinom februara u Poljskoj prisustvovao sastanku povodom 30. godišnjice Višegradske grupe, kojem je prisustvovao i mađarski premijer Viktor Orban, Janšin najbliži politički saveznik u EU.

Činjenica da dokument o podeli BiH baca novo svetlo i na posetu predsednika Slovenije Boruta Pahora ovoj zemlji 5. marta. Kako je početkom sedmice otkrio član Predsedništva BiH Željko Komšić, Pahor ga je pitao o mogućem "mirnom razlazu" u BiH. Pahorov kabinet je kasnije tvrdio da se predsednik Slovenije protivio ideji raspada BiH.

(Mondo/Klix) 

Pročitajte i ovo

Komentari 17

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

Ivan

Čuvati Bosnu kao zajedničku državu tri naroda je zapravo pandorina kutija. Bošnjaci i jesu učestvovali prvi na cepanju Jugoslavije ali nisu znali da će da pocepaju i Bosnu Sada je pravo vreme a se skupi hrabrost i reći glasno i jasno Republika Srpska Srbiji. Šta će Bošnjaci da rade sa njihovim delom teritorije to je njihova stvar ali iz poštovanja trpeti njihovu torturu je neprihvatljivo. RS želi miran razdvajanje i ima pravo na to kao što su na to imale pravo i druge države! Kratko i jasno!

Firga

Gde vidite tu buru?

Mire

Prekrasno, Republici Srpskoj pripojiti Srbiju i Crnu Goru.

special image