Požar u pogonu kompanije Drava International u Osijeku sve je veći razlog za zabrinutost stručnjaka i naučnika zbog štetnih materija koje se oslobađaju sagorevanjem plastike. dr. Zvonimir Katančić i dr Marin Kovačić, docenti na Fakultetu kemijskog inženjerstva i tehnologije u Zagrebu, objasnili su koja vrsta plastike gori.
"Videli smo vest o velikom požaru u Dravi i ono što se vidi sa fotografija nije nimalo dobro. Kompanija Drava International prvenstveno se bavi reciklažom poli(etilen tereftalata) (PET) polimera. Koliko saznajemo iz posete fabrici pre šest godina, oni u manjem obimu recikliraju i polietilen (PE) i polipropilen (PP), a da li su u međuvremenu počeli da recikliraju i druge vrste plastike, ne znamo. Na fotografijama se vidi dosta crnog, gustog dima, koji nije karakterističan za PE i PP, pa verovatno gori samo balirani PET", objasnio je dr Zvonimir Katančić.
PET je materijal koji se koristi za pravljenje boca za pića kao što su voda, sokovi, pivo itd.
"Ovakvim njegovim nekontrolisanim sagorevanjem može da se stvori razna štetna jedinjenja, s obzirom da je reč o aromatičnom polimeru, odnosno polimeru koji u svom skeletu sadrži benzensko jezgro. Gusti crni dim koji se razvija ukazuje pre svega na nepotpuno sagorevanje plastike, što može ukazivati na visoku koncentraciju nepotpuno sagorenih složenih ugljovodonika u dimu, zajedno sa ugljen-dioksidom i ugljen-monoksidom.
S obzirom na prirodu PET-a, ove supstance mogu biti aromatične prirode, među kojima su mnogi štetni gasovi kao što su acetaldehid, metan, etilen, formaldehid, toluen, benzol, stiren, ksilen, etilbenzol, fenol, bifenil itd. Formaldehid, benzol i stiren su poznati karcinogeni, a svi ostali spadaju u grupu toksičnih gasova koji mogu da izazovu iritaciju očiju i disajnih puteva i izazovu alergijske reakcije. Takav dim je, po svoj prilici, mešavina brojnih, potencijalno opasnih materija po zdravlje ljudi i životnu sredinu, pa se udisanje vazduha zagađenog takvim dimom uopšte ne preporučuje", rekao je dr Marin Kovačić.
Savremene spalionice termoelektrana, u kojima se nereciklabilni plastični otpad odlaže energetski, rade na visokim temperaturama, iznad 850 stepeni Celzijusa, sa strogo regulisanom količinom kiseonika, a pritom se navedeni proizvodi u potpunosti sagorevaju u ugljen-dioksid i vodu", istakao je dr Zvonimir Katančić .
(Mondo/Jutarnji)
Rapsodija Zvezde, Olimpijakos je pao u Areni: Ovako se ide u plej-of Evrolige!
Zvezda pokazala Evropi da joj je mesto u plej-ofu: Kad imaš igrača koji može sve, pobede se i najbolji!
Stručnjak za energetiku o sankcijama NIS-u: Cene goriva bi otišle u nebesa i došlo bi do nestašice
Ovako će izgledati novi kružni tok u centru Beograda! U sredini sat od 15.000.000 RSD: "To će biti simbol grada"
NOVO NA MONDO PORTALU: Probaj MONDO sudoku, svaki dan u 19h nova igra!