Najveći maslinjak na Balkanu prostire se na više od 500.000 kvadratnih metara i smešten je u Ljubuškom. Vlasnik, Dragan Mikulić, ovu priču je započeo 2009. godine uz mnogo ulaganja, rada i truda. U maslinjaku ima posla tokom cele godine. Međutim, veliki problem je nedostatak radne snage, pa bi njegovo održavanje i opstanak mogli biti dovedeni u pitanje u budućnosti, saopšteno je iz BHRT.
Maslinjak porodice Mikulić u Ljubuškom najveći je na Balkanu. Pre 15 godina ovde je zasađena prva maslina, a danas ima sedam hiljada stabala. U maslinjaku Dragana Mikulića su u toku prolećni radovi, redovno obrezivanje stabala. Posla ima mnogo, jer se sve radi ručno i potrebna je velika radna snaga koja, kako kaže, godinama hronično nedostaje.
"Ima neka priča o maslinama, sadiš i bereš. Nema ništa od toga, to su gluposti. Masline zahtevaju mnogo truda i to je problem, od obrezivanja, branja, prerade, zalivanja, đubrenja. Ako mislite da imate maslinu, to zahteva mnogo truda i to će biti problem i ubuduće ljudi to neće raditi. Uopšte ih ne zanimaju, ne interesuju ih masline, opšti posao, iako je dnevnica odlična", rekao je vlasnik Dragan Mikulić.
U susednoj Hrvatskoj uspeo je da pronađe 5 radnika. Mogu da odrade 120-140 stabala maslina dnevno.
"Već smo tu tri sezone, radimo po nekoliko dana, zadovoljni smo. Zadovoljni smo dnevnicom, uslugom i ručkom, ne možemo se žaliti u tom delu. Šef je više nego u pravu. Da nas je malo više bilo bi bolje, brže bi išlo. Imamo dole, čeka nas još posao u Opuzenu, Metkoviću, Pelješcu", rekao je jedan od radnika Branko Taslak iz Vida, opština Metković.
Ako ne bude lošeg vremena, ove godine se očekuje dobra žetva, jer je prošle godine prepolovljena. Mikulić ima i svoju uljaru, koja je, koja je sa kapacitetom prerade od dve i po tone u sat vremena, najveća u Bosni i Hercegovini. Kvalitet maslina i ulja je neupitan. Svo ulje se prodaje na domaćem tržištu, ali je nedavno počeo i izvoz u Austriju.
"A već se i tržište zasitilo, masline i maslinovo ulje u Hercegovini neće moći da se prodaju iduće godine. Ako bude rodna godina, biće problem, neće moći da se proda, ako ne bude izvoza", rekao je Mikulić.
Prioritet je kvalitet, kaže Mikulić, a tu onda parira i cena, pa se ove godine, kaže, može očekivati da će litar maslinovog ulja koštati od 35 do 40 maraka.
BONUS VIDEO:
(BHRT/MONDO/U. M.)
Ostoja Mijailović se oglasio o krizi u Partizanu: Ostaje nam da verujemo treneru i igračima
Ima li Partizan lidera na terenu? Porazi se nižu u Evroligi, a nema ko da "povuče ručnu"
Mesec dana Partizanovih poraza: Evroligaška sezona već izmiče iz ruku crno-belima
Zamenio Srbiju Bosnom i Hercegovinom, pa doživeo debakl 7:0! Košmarni debi Baždara za novu reprezentaciju
FS "Kosova" se oglasio saopštenjem zbog skandiranja Srbiji: UEFA mora da reaguje zbog rasizma!