• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Bosanci prvaci "rakijanja" u Evropi

Zbog alkohola u svetu godišnje umre 2,5 miliona ljudi, a evropski prvaci u konzumiranju alkohola su građani BiH, koji godišnje popiju 56 litara čistog alkohola.

Svetska zdravstvena organizacija u najnovijem izveštaju o alkoholu i zdravlju navodi da se najviše alkohola konzumira u industrijski razvijenim zemljama na severnom delu zemljine kugle.

Ne zaostaju mnogo, međutim, ni Argentina, Australija i Novi Zeland. Alkohol se najmanje konzumira u zemljama u kojim su muslimani većinsko stanovništvo. To su države u severnoj Africi, na Bliskom istoku i u južnoj Aziji.

Prema podacima SZO, u četiri odsto smrtnih slučajeva u svetu je razlog alkohol. Među njima je 320.000 osoba starih od 15 i 29 godina. Na osnovu ovog podatka se može zaključiti da je u devet odsto smrtnih slučajeva ove populacije alkohol osnovni razlog.

VHO ponovo upozorava da se mora daleko više raditi protiv konzumacije alkohola koji u velikim količinama predstavlja opasnost po živote ljudi.

Bosna i Hercegovina je evropski prvak u konzumiranju alkohola. SZO navodi da građani BiH, koji konzumiraju alkohol, godišnje u proseku popiju 56 litara čistog alkohola, što znači 140 litara 40-postotnog alkohola.

Najveći deo, 73 posto, građani BiH uzimaju konzumiranjem rakije.

Nemci stariji od 15 godina u proseku godišnje popiju 12,8 litara čistog alkohola, dok 4,3 odsto uopšte ne pije. Ako se drugi procenat oduzme od prvog, vidi se da Nemci u proseku popiju 13,4 litara čistog alkohola, što znači 268 litara piva, pića u kojem Nemci najviše i konzumiraju alkohol (53 odsto).

SZO procenjuje da u Nemačkoj svako šesto dete živi u porodici u kojoj je jedan od roditelja zavisnik od alkohola, droge ili medikamenata.

(FoNet)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image