Portparol Tužilaštva BiH Boris Grubešić u izjavi Tanjugu je rekao da se radi o "velikom predmetu, koji se tiče stradanja srpskog stanovništva u Srebrenici i okolnim mestima".

"Istraga se sprovodi o stradanju Srba na području Srebrenice i okolnih mesta. O imenima osumnjičenim za te zločine ne mogu govoriti u javnosti zbog istrage koja traje", rekao je Grubešić.

Potvrđujući da su taj predmet preuzeli od Okružnog tužilaštva u Bijeljini, Grubešić kaže da je predmet obiman i složen i da treba vremena da se istraga i okonča.

Grubešić je odbio da precizira ko je sve osumnjičen za taj slučaj, kao i ko je do sada saslušavan u Tužilaštvu BiH.

Odbio je da kaže da li je među osumnjičenima i Naser Orić, svojevremeno komandant muslimanskih vojnih snaga u Srebrenici, koga je Haški tribunal 2006. godine osudio na dve godine zatvora, samo zato što nije sprečio zločine.

Međutim, u drugostepenom postupku 2008. godine, dve godine posle, Orić je oslobođen, iako je Apelaciono veće u Hagu zaključilo da "nema sumnje da su teški zločini počinjeni nad Srbima u Srebrenici u periodu od septembra 1992. do marta 1993. godine".

Više godina istraga protiv Orića i drugih zbog ratnih zločina počinjenih nad srpskim stanovništvom tokom 1992. i 1993. godine na području Srebrenice i Bratunca vodilo je Okružno tužilaštvo u Bijeljini.

Glavni tužilac bijeljinskog Okružnog tužilaštva Novak Kovačević u izjavi Tanjugu kaže da su oni uradili dosta posla i da su postojala četiri predmeta za te ratne zločine, ali je kompletna dokumentacija pre nešto više od dve godine, po nalogu Suda BiH, iz Okružnog tužilaštva preuzeta u nadležnost Tužilaštva BiH.

"U okružnom tužilaštvu Bijeljina urađen je dobar deo posla. Postojala su četiri predmeta i u svakom je Orić bio jedan od osumnjičenih za ratne zločine nad Srbima na području Srebrenice i Bratunca. Mi smo prikupili dosta dokaza i izjava u vezi tih zločina. Predmeti od nas su uzeti pre nešto više od dve godine i mi i dalje nismo upoznati da li se na tome nešto radi", rekao je Kovačević.

On kaže da je u vreme dok su predmeti bili u Okružnom tužilaštvu, Orićeva odbrana tražila od Haškog tribunala da se prekine istraga, ali je iz Haga stigla saglasnost da se nastavi s istražnim radnjama za počinjene zločine na području Srebrenice i Bratunca nad srpskim stanovništvom uz navođenje da je Oriću presuđeno po komandnoj, ali ne i po pojedinačnoj odgovornosti.

Kovačević objašnjava da su u tom pravcu, pojedinačne odgovornosti i nastavili istragu protiv Orića, ali je kompletna dokumentacija za to preuzeta u nadležnost Tužilaštva BiH.

Na području opština Srebrenica, Zvornik, Milići, Bratunac, Vlasenica i Osmaci tokom rata, prema podacima Centra za istraživanje ratnih zločina iz Banja Luke, stradalo je najmanje 1.300 Srba, dok je na širem području srednjeg Podrinja i Birča ukupno ubijeno 3.267 srpskih civila i vojnika.

Za ove zločine nad srpskim stanovništvom, kao ni za Sijakovac, s početka rata, Doborovljačku ulicu u Sarajevu, Tuzlansku kolonu...kao i za postojanje brojnih logora i drugih stratišta za Srbe još uvek niko nije odgovarao.

(Tanjug)