Kako je objasnio samo tako bi njeni sveštenici, koji nemaju crnogorsko državljanstvo, mogli da dobiju dozvolu za boravak u Crnoj Gori.

On je rekao da je do sada odbijeno oko 35 zahteva sveštenika i monaha SPC za odobravanje privremenog boravka u Crnoj Gori radi vršenja verske službe.

"Nije u pitanju negativan odnos prema sveštenicima SPC, već je ista praksa prema svima koji ne poštuju zakon. Kada se zakon ispoštuje, vrlo uredno ćemo postupati po njihovim zahtevima za odobrenje privremenog boravka", naveo je Brajović.

On je kazao da se, prema zakonu, verska delatnost može obavljati samo u verskim zajednicama koje su registrovane u Crnoj Gori.

Sve verske zajednice u Crnoj Gori, osim SPC, registrovane su kod nadležnog organa, odnosno MUP-a. SPC nije registrovana u Crnoj Gori, ali, na primer, jeste u Srbiji. Zato im poručujem - neka se registruju u Crnoj Gori i neće biti nikakvih problema sa sveštenicima koji nemaju crnogorsko državljanstvo, rekao je Brajović.

On je Televiziji In kazao da će sedmorica pljevaljskih sveštenika SPC morati da napuste Crnu Goru, a da je rešenje MUP-a o tome samo privremeno odloženo.

Brajović je rekao da očekuje da će istu sudbinu doživeti i podgorički paroh i koordinator Pravnog saveta Mitropolije crnogorsko-primorske Velibor Džomić.

MUP je odbio njegovu žalbu, a sada je u toku postupak pred Upravnim sudu. Očekujem da će sud potvrditi naše rešenje, naveo je ministar unutrašnjih poslova.

Mitropolit crnogorsko-primorski Amfilohije ranije je odbacio mogućnost registrovanja te verske zajednice na način kako to tumači crnogorska vlast i pozvao državne organe da što pre prekinu sa progonom kanonske Pravoslavne crkve u Crnoj Gori.

On je istakao da se ne može tražiti da neko ko je na prostorima Crne Gore prisutan vekovima danas dokazuje svoje postojanje.

Prvi put u poslednja dva milenijuma, Pravoslavna crkva - svetosavska Mitropolija crnogorsko-primorska, nije legitimna i ne priznaje se, kazao je Amfilohije.

(Tanjug)