• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Josipović i Milanović van registra branitelja

Među 501.000 imena koji se nalaze na danas objavljenom Registru branilaca u Hrvatskoj, nalazi se velik broj aktuelnih i bivših državnih i vojnih zvaničnika, ali ne i premijera i predsednika države.

Aktuelni ministar branilaca Predrag Fred Matić proveo je u ratu ukupno 1.843 dana - 1.127 dana u borbenom i 716 u neborbenom sektoru, duplo više nego njegov prethodnik iz HDZ-a Tomislav Ivić.

Ministar odbrane Ante Kotromanović ima ukupno 2.021 dan - 1.725 dana u borbenom sektoru, 132 dana u neborbenom sektoru i 129 dana kao pripadnik MUP-a.

Više od 2.000 dana imaju i nekadašnji ministar odbrane Pavao Miljavac, generalni sekretar HDZ-a Milijan Brkić, general Ante Gotovina, i poslednji komandant odbrane Vukovara 1991. godine Branko Borković.

Andrija Hebrang, nekadašnji ministar odbrane Gojko Šušak i državni tužilac Mladen Bajić imaju preko 1.600 dana "ratnog puta", ali nemaju ni jedan dan u borbenom sektoru.

Ministar pravde Orsat Miljenić ima 71 dan u borbenom sektoru i 141 dan u neborbenom sektoru.

Od sadašnjih ministara u registru su u okviru borbenog sektora Željko Jovanović s 308 dana, ministar unutrašnjih poslova Ranko Ostojić s 299 dana i ministar zdravlja Rajko Ostojić sa 160 dana.

Ministar poljoprivrede Tihomir Jakovina ima 622 dana u borbenom sektoru MUP-a, a kako je dao da mu se objavi ratni put, zna se da je od decembra 1992. godine do maja 1993. godine bio pripadnik specijalnih jedinica.

Predsednik HDZ-a Tomislav Karamarko skupio je 1.131 dan, Darko Milinović ukupno borbenih i neborbenih 606 dana, bivši potpredsednik Sabora i HDZ-a Vladimir Šeks 351, dok bivši šef Sabora Luka Bebić ima 50 dana u takozvanoj ratnoj kancelariji.

Policijski general Mladen Markač koga je haški sud oslobodio optužbi ima rekordnih 2.157 dana, a sledi ga penzionisani general Ljubo Ćesić Rojs i HDZ-ov poslanik i veteranski aktivista Josip Đakić.

Poslanik Istarskog demokratskog sabora Damir Kajin ima 18 dana u borbenom sektoru.

U registru nema premijera Zorana Milanovića, doskorašnjeg vicepremijera Radimira Čačića, nekadašnjih premijera Ivice Račana, Ive Sanadera i Jadranke Kosor, nema gradonačelnika Zagreba Milana Bandića i Splita Željka Keruma.

U registru nema ni predsednika Ive Josipovića, bivšeg predsednika Stipe Mesića, ali ni prvog hrvatskog predsednika Franje Tuđmana. Nema ni bivšeg ministra finansija Ivana Šukera, iako se hvalio svojim učešćem u ratu.

Direktor Dokumentaciono-informacionog centra Veritas, Savo Štrbac, pozvao je hrvatske veterane da se ugledaju na svoje ministre i objave svoj "ratni put", jer bi to olakšalo identifikovanje odgovornih za ratne zločine počinjene nad Srbima.

Štrbac je u izjavi za Srnu pozdravio objavljivanje registra hrvatskih veterana.

"Sa nestrpljenjem smo očekivali dugo najavljivani registar. Dobro bi nam došlo kada bi se svi ohrabrili da, kao što su to učinili ministar branitelja, odbrane i policije, objave svoj kompletan ratni put, jer bi to olakšalo identifikaciju počinilaca", rekao je Štrbac.

On je poručio da bi Veritasu i svima kojima je stalo da se ratni zločini procesuiraju "trebali ti podaci, s obzirom na to da veliki broj ratnih zločina koje su počinili pripadnici hrvatske vojske i policije još nije otkriven".

Štrbac je podsetio na to da samo prema podacima Amnesti internešnela postoji više od 500 događaja koji upućuju na ratni zločin nad Srbima i nalaze se još u predistražnoj i istražnoj fazi, a postupak se vodi protiv NN lica.

Registar hrvatskih veterana iz rata 1991-1995. od danas je dostupan javnosti u elektronskom obliku na adresi https://registar.branitelji.hr

U elektronskom obliku su javno dostupni ime, ime jednog roditelja, prezime veterana, godina i mesto rođenja, ukupan broj dana provedenih u ratu, pripadnost borbenom ili neborbenom sektoru u vojsci ili policiji, ali podaci o ratnom putu nisu dostupni.

(MONDO/agencije, foto: printscreen)

Komentari 3

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

Brat

Ha ha 2200 dana.7 godina!u kom su oni tripu?koliko ja znam sukob je trajao 91-95 i to 91 4meseca i vise napada posle po desetak dana ma ni pola godine ukupno a o cifri od pola miliona sta reci ccc.kako lazu sami sebe al ako

racun

pedantan neki narod,o svemu vode racuna i pisu.Dal imaju ovako podatke i za Jasenovac i oluju?

ipsilon prvi put

da im verujem .ja ne

special image