Podaci sa popisa stanovništva 2011. pokazali su da u Crnoj Gori ima 620.029 stanovnika, što znači da van granica "živi" još jedna Crna Gora, preneo je portal PCNEN.

"Zajednice naših ljudi prisutne su u gotovo svim delovima sveta, od Australije, preko Južne Afrike do Kanade, a zemlje sa najvećom koncentracijom iseljeništva su Sjedinjene Američke Države SAD, Turska, Argentina i Srbija, a značajan broj živi u Nemačkoj, Luksemburgu, Danskoj, Italiji, kao i drugim evropskim zemljama, rekao je Stojović, inače istraživač istorijskih, migracionih i društvenih kretanja Crnogoraca u Južnoj Americi i.

Prema njegovim rečima Crna Gora je kao jedna od visokomigratornih zemalja Mediterana u istoriji je prošla kroz nekoliko jakih talasa iseljavanja stanovništva.

On je naglasio da u Srbiji, prema poslednjem popisu, ima 38.527 građana koji su se nacionalno izjasnili kao Crnogorci.

U zemljama bivše SFRJ živi još oko 10.000 građana koji su se na poslednjim popisima izjasnili kao Crnogorci (Hrvatska 4.926, Slovenija 2.667 i Makedonija 2.003).

Značajne zajednice Crnogoraca žive i u zemljama na jugu afričkog kontinenta, posebno u Južnoafričkoj Republici JAR i Namibiji, kao i u zemljama koje izlaze na karibsko more

poput Venecuele i Meksika.