Građani koji su se okupili na protestima u Sarajevu razišli su se večeras nakon što su puštena 33 demonstranta koja su bila privedena tokom nereda prethodnih dana.

"Protiv 10 demonstranata biće pokrenut krivični postupak. Sud će im najverovatnije izreći mjere zabrane - zabrana međusobnog sastajanja i komuniciranja, oduzimanje putnih isprava i ličnih dokumenata i dva puta sedmično javljanje u nadležnu policijsku upravu", pojasnio je portparol Kantonalnog tužilaštva Alem Hamzić.

Građani su danas najpre protestovali ispred zgrade Predsedništva BiH, potom ispred Policijske uprave, te ispred Tužilaštva Federacije da bi onda zatvorili više raskrsnica u centru grada, među kojima i onu ispred Skupštine Federacije BiH.

Tokom danasnjih demonstracija među učesnicima, čiji broj je protokom vremena narastao i na više od 1.000, bilo je dosta mladih, od kojih su mnogi imali maskirana lica.

Što je protest duže trajao to su sve više građani srednje i starije dobi napuštali demonstracije, tako da su na kraju ostali gotovo samo mladi.

Na protestu ispred zgrade Predsedništva BiH zahtevani su, kako je pročitano u proglasu neformalne grupe građana, ostavke vlasti i socijalno pravednije društvo.

Posle okupljanja ispred zgrade Predsedništva BiH, gde je blokirana jedna od glavnih centralnih ulica, demonstranti su došli do zgrade policijske uprave Centar uz povike "Pustite nam decu", a kada su videli pripadnike policije, poceli uzvikuju "Skinite kacige" i "Decu napolje, lopove u zatvore".

Specijalci koji osiguravaju tu zgradu su skinuli kacige i odložili štitove, na šta su građani aplaudirali.

Demonstranti su poručili da će se sami obračunati s huliganima ukoliko dođu, a pozivaju sugrađane da im se pridruže u protestu.

Građani nose transparente na kojima piše "Hoćemo zakone" i uzvikuju "Lopovi, ostavke, izlazite napolje!", "Bando lopovska!".

Demonstranti kažu za sebe da su samo građani Sarajeva "bez imena, nacionalnosti ili stranačke pripadnosti".

Okupljenim građanima je pročitan proglas u kojem se najavljuje da će mirni protesti u Sarajevu biti nastavljeni, traži od političara da priznaju da se radi o buntu naroda, najavljeno je osnivanje Plenuma građana Sarajeva i daje se podrška protestima u svim gradovima Bosne i Hercegovine.

— Edis Jasarevic TUZLA (@EdisPG) February 9, 2014

"Govorimo isključivo u ime svih nas kojima su ljudsko dostojanstvo i materijalna egzistencija ugroženi ili uništeni tranzicijskom pljačkom, korupcijom, nepotizmom, privatizacijom javnih dobara, ekonomskim modelom koji favorizuje bogate i finansijskim aranžmanima koji su ubili i samu nadu u društvo socijalne pravde i blagostanja", podvlači se u proglasu.

Šef kriminalističke policije Policijske uprave sarajevske opštine Centar Mirsad Šukić poručio je građanima okupljenim ispred zgrade policije da su svi maloletnici, privedeni tokom nereda u petak u Sarajevu, pušteni na slobodu, posle čega su demonstranti otišli do zgrade Tužilaštva.

U policijskoj upravi nema više pritvorenih sa protesta, rekao je Šukić demonstrantima, koji su se prethodno okupili ispred zgrade Predsedništva BiH, a zatim došli doPU gde su uzvikivali "Pustite nam decu" i "Decu napolje, lopove u zatvore".

On je prisutnima i novinarima objasnio da u MUP Kantona Sarajevo nema više lica privedenih tokom protesta, rekavši da su zbog nereda uhapšene 44 osobe.

On je kazao da je svega 10 osoba predato nadležnom kantonalnom Tužilaštvu, a da među njima nema dece.

On je istakao da su sva uhapšena maloletna lica puštena na slobodu nakon što su ih roditelji preuzeli.

Što se tiče hapšenja on je kazao da su svi lišeni slobode zbog krivičnih dela tokom protesta.

Posle okupljanja ispred zgrade Predsedništva BiH u podne, gde je blokirana jedna od glavnih centralnih ulica, demonstranti su došli do zgrade policijske uprave Centar, a zatim su se uputili ka Tužilaštvu.

Učesnik protesta, Anes Polić, u izjavi Tanjugu rekao je da su u proglasu skupljene sve stvari koje bole građane Bosne i Hercegovine.

"Prikupili smo ono što nas boli, što se nakupilo ove dve decenije, a to je strašna eksplozija socijalne nejednakosti. Želimo da uspostavimo društvo koje će biti socijalno pravednije", objasnio je on.

Polić je kazao da učesnici protesta žele da federalna vlada, takođe, podnese ostavku, dodajući da je toj vlasti jasno da je činila jako loše stvari ovih godina i da ima mnoštvo razloga zbog kojih su zaslužili da odu.

On je rekao da demonstranti takođe žele da, pošto je vlada Kantona Sarajevo podnela ostavku, formira nova vlada koja bi bila sastavljena isključivo od nestranačkih ličnosti.

"Ne želimo više politiku da se meša u sve pore života, što je bio slučaj do sada. Želimo da vlada bude sastavljena od stručnjaka koja će onda biti odobrena od strane građana i dajemo im rok do 1.marta za to", poručio je Polić.

"Želimo da se eliminiše korupcija. Nismo imali nikog osuđenog za korupciju poslednjih godina i niko od političara nije odgovarao za krađu miliona. Želimo da se socijalna politika potpuno promeni. Imamo puno siromašnih", ukazao je on dodajući da ljudi ne mogu više da žive od sredstava koje dobijaju i da nije ni čudo da je ovih dana došlo do socijalne eksplozije.

Upitan ko stoji iza protesta on je objasnio da se radi o spontanim okupljanjima građana, koji protestuju zbog stanja u zemlji i da je cela stvar u nastajanju.

"Nama nije cilj biti vlast. Želimo da način na koji se ponaša vlast iz korena promeni, ko god to bio", poručio je on rekavši da je sve počelo radničkim buntom u Tuzli, koji je izazvao eksploziju u celoj zemlji.

U proglasu narodnog pokreta poručuje se da su oni "građani Sarajeva, bez imena, nacionalnosti ili stranačke pripadnosti" a vladajućoj garnituri na čelu sa Bakirom Izetbegovićem, Zlatkom Lagumdžijom i federalnim premijerom Nerminom Nikšićem da im neće uspeti "medijski spin o demonstrantima kao o razularenim narkomanima među kojima je pronađeno 12 kilograma droge".

Neće im proći, poručuju, ni izjave o demonstrantima kao ubačenim elementima sa strane.

Traže povećanje minimalne penzije na 400 konvertibilnih maraka (100 maraka je nešto manje od 6.000 dinara) i prestanak zaduživanja kod MMF-a, kao i prestanak rasta cena komunalija i uvođenja novih nameta.

Zahteva se da se nedostajuća sredstva namire oduzimanjem nelegalno stečene imovine kroz reviziju privatizacije, ograničavanjem najviše plate budžetskih korisnika, ukidanjem nepotrebnih putovanja, smanjenjem broja kantona, reduciranjem voznog parka.... Sve to objavljeno je u saopštenju grupa Udar i Revolt koje su okupile građane BiH koji, kako tvrde, žele promene BiH. Oni traže i puštanje uhapšenih demonstranata.