Ministar uprave Arsen Bauk tvrdi da je postojanje zajednica istopolnih partnera hrvatska realnost te da predloženi zakon o životnom partnerstvu samo uređuje već postojeće stanje, a opozicija smatra da se tim zakonoskim aktom nastoji poništiti rezultat referenduma o ustavnoj definiciji braka.
Zastupnici najuticajnije opozicione partije HDZ kažu da je predloženi zakon o životnom partnerstvu loš i nesprovodiv, kao i da "na mala vrata" istopolnim partnerima omogućava i usvajanje dece.
Upravo to usvajanje dece nametnuto je kao najspornije pitanje u raspravi koja je, kako je javila agencija Hina, često prelazila okvire zakona, dotičući se ideoloških, političkih i drugih pitanja i izjava.
Za HDZ je, kaže Željko Reiner, neprihvatljivo da zakon nije izričito zabranio usvajanje dece istospolnim zajednicama.
"Umesto toga zakon izmišlja nove institute koji su ustvari usvajanje, samo se tako ne zove već je to definisano kao roditeljska, odnosno partnerska briga", naveo je Reiner.
Zastupnik vladajućeg SDP-a Šimo Lučina ceni da je zakon dobar, a smeta mu to što nije napravljen još jedan iskorak. Trebalo je, kaže, tim zakonom dopustiti istospolnim partnerima i usvajanje dece.
"Mislim da nije više vreme da sferu ljudskih prava realizujemo na rate, korak po korak, trebalo je napraviti celi iskorak", poručuje Lučin.
Reiner je zapitao zašto Vlada u uslovima duboke ekonomske i socijalne krize insistira na tom zakonu, ustvrdivši da se njime bezočno izigrava volja građana izražena na referendumu o braku i zapravo omogućava sklapanje braka osobama istog spola samo pod drugim nazivom - životno partnerstvo.
On tvrdi i da zakon nameće pitanje "prigovora savesti".
"Šta je s matičarima i socijalnim radnicima koji zbog svojih uverenja ne žele da sklope takve istopolne brakove", upitao je.
Generalno za HDZ je ponuđeni zakon teško popravljiv, pa predlaže da on bude povučen iz procedure kako bi se istopolne zajednice bolje definisale.
I Gordana Sobol (SDP), kao i ministar Bauk, smatra da su životne zajednice istospolnih partnera hrvatska realnost i da radi dobrobiti svih članova zajednice te odnose treba urediti zakonom.
Upozorila je da paralelno s povećenjem "vidljivosti" istospolnih roditelja, raste i "zabrinutost" društva za dobrobit dece iz takvih porodica.
"Takve vrste zabrinutosti duboko su ukorenjene u predrasudama i stereotipima o LGBT osobama", rekla je Sobol, pozivajući se na društvene nauke koje ukazuju da se deca, čije su majke lezbejke ili očevi gejevi, ne razlikuju po svome znanju i prilagodljivosti od dece heteroseksualnih roditelja.
Ivan Šimunović iz HSP-a dr Ante Starčević poručio je da je reč o ideološkom zakonu koji se "kosi sa voljom naroda izrečenom na referendumu o ustavnoj definiciji braka, kao isključivoj zajednici muškarca i žene.
Referendum o ustavnoj definiciji braka je u Hrvatskoj proveden 1. decembra prošle godine, uz veliku podršku Katoličke crkve i na njemu je rečeno "da" uvođenju u Ustav definiciji braka kao zajednice muškarca i žene.
"Neka me streljaju, okrenuću se ka zidu, ni 'a' neću reći": Blažić opet šokirao na suđenju - Znam šta me čeka u zatvoru
Tuča u Skupštini Srbije! Guranje, čupanje, prskanje, a Ana Brnabić pozvala obezbeđenje (Foto, video)
Primim 160€ penziju, a samo ugalj i drva koštaju 355: Težak život Ukrajinaca, mnogi uzeli rusko državljanstvo
"Dali smo sve da ubedimo Pešića da ostane": Petrušev objasnio šta je najveća razlika u reprezentaciji
Srbija i Aleksa pregazili Dansku u Beogradu: Sad smo na Evropskom prvenstvu!