• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Zagreb: Identifikovano 19 posmrtnih ostataka Srba

Izvor Beta

U Zavodu za sudsku medicinu i kriminalistiku Medicinskog fakulteta identifikovano je 19 posmrtnih ostataka žrtava srpske nacionalnosti, stradalih tokom oružanih sukoba na tlu bivše Jugoslavije, saopštila je Komisija za nestala lica.

Identifikovana tela su žrtve iz perioda 1991-1995. godina, na teritoriji Hrvatske i njihovi posmrtni ostaci ekshumirani su u Dvoru, Zadru, Šibeniku, Mašićkoj Šagovini i drugim lokacijama.

Posmrtni ostaci identifikovani su DNK analizom, navodi se u saopštenju Komisije.

Iz registrovanih grobnica na teritoriji Hrvatske, od 2001. do 2013. godine, ekshumirani su posmrtni ostaci 1.035 žrtava srpske nacionalnosti stradalih u akcijama hrvatske vojske i policije "Bljesak" i "Oluja" a 643 identifikovanih žrtvava predato je porodicama radi sahrane.

Ovim je nastavljen proces identifikacija žrtava srpske nacionalnosti stradalih u Zapadnoj Slavoniji 1991. godine i u akciji "Oluja" 1995. godine, što je od posebnog značaja za porodice nestalih, koje godinama pokušavaju da pronađu i dostojno sahrane posmrtne ostatke svojih najbližih.

Imena ubijenih objavio je Dokumentaciono-informacioni centar "Veritas".

Među telima koji su u zadnjih 13 godina eshumirani iz masovnih, zajedničkih i pojedinačnih grobnica identifikovani su Marije Eraković (1931) iz Kričaka kod Drniša, Predrag Cindrić (1968) iz Mašićke Šagovine u Novskoj, supružnici Ljubica (1925) i Petar (1927) Šašo iz Ljeskovca u Dvoru, kao i Darinka Popović (1935) iz Čiste Male kod Knina, saopšteno je iz "Veritasa".

Nakon višegodišnjeg traganja porodice će moći preuzeti i dostojno sahraniti posmrtne ostatke Nikole Vranjkovića (1952) iz Smrdelja, Knin, Zorana Gnjatovića iz Bilišana kod Obrovca, Nikole Marinković (1953) iz Šibulinja kod Zadra, te Ljubice Vrcalj (1908) iz Bukovića kod Benkovca.

Metodom DNK analize utvrđen je i identitet Milice Kukolj (1907) iz Žargovića u Kninu, Jovana Krnjaje (1904) iz Žegara u Obrovcu, Božidara Vojvodića (1940) iz Kule Atlagića u Benkovcu, Jakova Malbaše (1930) i Obrada Popovića (1926) iz Biovičina sela u Kninu, Nikole Vukše (1935) iz Biljana Donjih i Mande Tomašević (1926) iz Kolarine, opština  Benkovac.

Među identifikovanim su još Mirko Đukić (1942) iz Kurjaka u Korenici, Stevan Đekić (1922) iz Vraca u Gračacu, te Momčilo Crnomarković (1943) iz Civljana.

U zadnjih 13 godina iz zajedničkih, masovnih i pojedinačnih grobnica na području Hrvatske i bivše Republike Srpske Krajine ekshumirano je ukupno 1.281 telo srpskih žrtava, od čega su do sada identifikovana 858 posmrtna  ostatka.

Na "Veritasovom" spisku nestalih još se nalazi 1.929 lica srpske nacionalnosti koji su nestali od 1991. do 1995. na području Hrvatske i bivše Republike Srpske Krajine. Među nestalima je 1.338 civila, od čega 517 žena.

"Veritas" raspolaže pouzdanim podacima za još oko 400 registrovanih grobnih mesta u kojima se nalaze neidentifikovani posmrtni ostaci stradalih Srba na pomenutom području, a čija ekshumacija, kako tvrde u tom centru, nije moguća zbog stalne opstrukcije hrvatske strane.

Komentari 2

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

Ana

DA SE NIKADA NE ZABORAVI!

Gustav Mahler

@Ana Uvijek me zaboli kad vidim. Ja neću zaboraviti, ni oprostiti. Ni hrvatima, a ni matici koja nas je izdala.

special image