• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Od Čauševića i ekipe šteta za BiH milijarde evra

Sud BiH odredio je danas jednomesečni pritvor za bivšeg direktora Uprave za indirektno oporezivanje BiH Kemala Čauševića i suoptužene iz akcije "Pandora".

Pritvor je određen i pomoćniku direktora Sektora za carine Zdravka Cvjetinovića i još sedam uhapšenih u policijskoj akciji zbog sumnje da su zloupotrebom položaja i ovlaštenja oštetili budžet BiH za dvie milijarde KM, potvrđeno je Srni u ovom sudu.

"Pritvor je određen i Anesu Sadikoviću, Janku Jovanoviću, Milanku Nikiću, Miroslavu Kragulju, Zoranu Cvjetinoviću, Enisi Imširović i Jusufu Ćosoviću", potvrdila je Srni portparol Suda BiH Mauela Hodžić.

Kada je reč o projedlogu Tužilaštva za određivanje mera zabrane za više lica, Hodžićeva je rekla da to rešenje danas nije doneseno.

Tužilaštvo BiH zatražilo je danas pritvor i za Radovana Đurića, koji je u bekstvu, te predložilo mere zabrane za šefa carinske ispostave Sarajevo Aliju Mašića, te još 19 lica.

Na današnjem ročištu za određivanje pritvora u predmetu "Kemal Čaušević i drugi" tužioci su zatražili mere pritvora zbog opasnosti bekstva osumnjičenih i osnovane bojazni da bi boravkom na slobodi, u nastojanju da ometu i onemoguće vođenje krivičnog postupka protiv njih, uništili ili sakrili dokaze i tragove važne za krivični postupak.T

Tužilaštvo BiH je Sudu BiH uputilo predlog za određivanje mere pritvora bivšem direktoru Uprave za indirektno oporezivanje BiH (UIO) Kemalu Čauševiću, pomoćniku direktora Sektora za carine UIO BiH Zdravku Cvjetinoviću, kao i za Anesa Sadikovića, Janka Jovanovića, Milanka Nikića, Miroslava Kragulja, Zorana Cvjetinovića, Enise Imširović, Jusufa Ćosovića i Radovana Đurice, koji je u bekstvu.

 Tužioci su izneli da su Čaušević i ostali godišnje nanosili štetu BiH oko milijardu evra.

 "To nanošenje štete traje od 2004. i formiranja Uprave za indirektno oporezivanje BiH, odnosno od početka mandata Čauševića na poziciji direktora UIO, pa sve do danas. Čaušević je otišao u februaru 2011, ali je njegove 'poslove' preuzeo Zdravko Cvjetinović", dodali su.

 "Njihova imovina se enormno povećavala, kako u BiH, tako i van nje, a takvu imovinu nije moguće steći od plate. Jedino da mi donesu dobitni loto tiket uplaćen u Evropskoj uniji", rekao je tužilac Dubravko Čampara.

 Oni su osumnjičeni za organizovani kriminal, zloupotrebu položaja, stvaranje monopolističkog položaja na tržištu, pranje novca, poreznu utaju, te protivzakonito posredovanje.

 Kako je saopšteno iz Tužilaštva, mera pritvora je predložena zbog opasnosti bekstva osumnjičenih, osnovane bojazni da bi boravkom na slobodi mogli omesti vođenje krivičnog postupka protiv njih, uništiti ili sakrili dokaze i tragove važne za krivični postupak, te izvršiti uticaj na svedoke i saučesnike.

 On je dodao kako su svi osumnjičeni, izuzev prvoosumnjičenog Čauševića, još uvek službenici UIO, te da su do neki dan obavljali poslove zbog kojih su lišeni slobode.

 "Cvjetinović je dobio dojavu da će biti uhapšen te je krenuo bežati, a pripadnici SIPA su ga lišili slobode u Gradišci. Imao je gde pobeći, jer je koruptivnim radnjama stekao veliku imovinu u susednoj Srbiji", naveo je tužilac Čampara.

 Tužilaštvo Čauševića dovodi u vezu i sa nekadašnjim BH kriminalcem Ramizom Delalićem Ćelom koji je ubijen 2007. godine. Cvijanović se dovodi u vezu sa srbijanskim kriminalnim miljeom te sa jednim od zastupnika u skupstini Republike Srpske.

 Tužilaštvo grupu karakteriše kao jako dobro organizovanu grupu koja je godinama delovala u UIO te na nelegalne načine najčešće kršeći zakon o carinjenju tekstila i uvozom automobila u BiH i tako stekla enormno bogatstvo.

 Odbrana je istakla je da su narušeni pravo na odbranu, da su određivanje za kaznu pritvora dobili kasno i da je nisu stigli razmotriti, a Čaušević se požalio da je smešten u neuslovan prostor u kojem je proveo poslednja 24 časa.

 Iskazali su i da nisu dobili sve dokaze od Suda BiH, na koje je Tužilaštvo BiH stavilo veto.

 Uz deset osumnjičenih za koje je predložen pritvor, Tužilaštvo BiH predložilo je i mere zabrane za šefa Carinske ispostave Sarajevo Aliju Mašića, te za još 19 osoba.

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image