Protest pod nazivom "Nećemo natrag na ilegalan pobačaj" ispred Banskih dvora održale su aktivistkinje Ženske mreže Hrvatske.

One su pozvale vladu da se "prestane ulizivati Crkvi" dopuštajući kriminalizaciju pobačaja koja se "tiho događa već godinama".

Podsetile su da je legalni pobačaj uveden u "svim pristojnim zemljama" kao mera koja štiti život i zdravlje žene i zatražile da se i u Hrvatskoj ženama osigura ostvarenje tog zakonom garantovanog prava u svim javnim bolnicama s odeljenjima ginekologije i porodilišta.

Prema podacima Ministarstva zdravlja, od 27 licenciranih bolnica njih pet u zadnje vrijeme ne obavlja abortuse zbog prigovora savesti, prenela je Hina.

Ne postoje relevantni podaci koliko se u Hrvatskoj godišnje obavi abortusa, budući da Hrvatski zavod za javno zdravstvo u svojim brošurama iz godine u godinu navodi da ne raspolaže tačnim i potpunim podacima.

Nezadovoljne žene očekuju od Ministarstva zdravlja da napokon uvede red u tu oblast, kako bi se pobačaji mogli obavljati samo u licenciranim ustanovama, umesto ilegalno u privatnim ordinacijama, a od Zavoda da iduće godine objavi točne podatke.

Prema sadašnjim, nepotpunim i netačnim, podacima Hrvatska je na drugom mestu u Europi, odmah iza Holandije, po najmanjem broju pobačaja, što Bojana Genov iz Ženske mreže tumači "smeštanjem pobačaja u sivu zonu".

Što se tiče odbijanja abortusa zbog prigovora savesti lekara, Genov je istakla da to može biti samo individualno, ali nikako ne i kolektivno pravo.

"U ustanovama javnog zdravstva moraju zapošljavati lekare koji nemaju takve izgovore. Ne može cela bolnica imati prigovor savesti, to je protivno svim mogućim standardima i zdravom razumu", smatra Genov.