Bivši komandant Vojske Republike Srpske optužen je za genocid u Srebrenici, progon muslimana i Hrvata širom BiH koji je u sedam opština imao razmere genocida, terorisanje stanovništva Sarajeva dugotrajnim granatiranjem i snajperskim napadima i uzimanje pripadnika Unprofora za taoce, 1992-95.
Među svedocima, kako je kazao sudija Ori, biće i Mladićeva supruga Bosiljka. Po rečima branioca Branka Lukića, Bosiljka Mladić trebalo bi da svedoči o generalovom boravku u Beogradu od 14. do 17. jula 1995, u vreme dok su, kako piše u optužnici i ranijim presudama Tribunala, snage pod Mladićevom komandom streljale oko 7.000 muslimanskih zarobljenika iz Srebrenice.
Advokat Lukić je naznačio da će, kroz iskaze Bosiljke Mladić i drugih svedoka, odbrana dokazati da general Mladić, dok je bio u Beogradu, nije mogao da komanduje trupama VRS zbog toga što za to, između ostalog, nije imao "sredstva komunikacije".
Ranije tokom suđenja, tužioci su prikazali film na kojem se Mladić vidi kako, u telefonskom razgovoru sa beogradske Vojnomedicinske akademije (VMA), neidentifikovanom sagovorniku daje uputstvo da nastavi "punom parom".
Odbrana je sugerisala da to nije bilo komandovanje, već Mladićev pokušaj da ostavi utisak na grupu srpskih iseljenika iz Kanade, koji su bili prisutni, i koji su doneli pomoć za bosanske Srbe.
Danas je u Mladićevu odbranu svedočila Zdravka Karlica, predsednica udruženja porodica nestalih, zarobljenih i poginulih iz Prijedora.
U iskazu, utemeljenom na onome što je čula od supruga Zorana, koji je u tom gradu poginuo u leto 1992, Karlica je za izazivanje sukoba u Prijedoru optužila "muslimanske ekstremiste".
Svedokinja je, u pisanoj izjavi uvedenoj u dokaze, kazala da je njen muž, u maju 1992, učestvovao u pregovorima o razoružavanju "paravojnih formacija" u pretežno muslimanskom selu Kozarac.
"Umerena struja Stranke demokratske akcije (SDA)" prihvatala je razoružavanje, ali "ekstremna struja" SDA "nije i došlo je do sukoba". Slično viđenje, Karlica je, pozivajući se na suprugove priče, izložila i o događajima u selu Hambarine.
Kako je rekla, muž joj je poginuo u napadu muslimanskih formacija na Prijedor u noći između 29. i 30. maja 1992.
Po optužnici protiv generala Mladića, u tim i drugim selima u opštini Prijedor, srpske snage su masovno ubijale, nezakonito zatvarale u logore, mučile i zlostavljale hiljade muslimanskih i hrvatskih civila, koji su zatim proterani.
Svedokinja Karlica je potvrdila da je znala za iseljavanje muslimana i Hrvata, ali da je "veliki broj" njih otišao i "pre rata". Za žitelje dva muslimanska sela, koji nisu napadali VRS, precizirala je da su u svojim kućama ostali sve dok operacije Oluja u avgustu 1995.
Karlica je izjavila i da je "pre šest, sedam godina" od porodica žrtava saznala da je "ubijeno 256 žena i 10 devojčica" i da je to za nju bila "šokantna vest". "Prošle godine, u januaru", svedokinja je, po sopstvenim rečima, saznala i za ubistva u zaseoku Zecovi. "Čula sam i za logore Omarska, Trnopolje i Keraterm. I to sam čula", rekla je svedokinja.
O ratnim zbivanjima u Ključu danas je iskaz započeo svedok odbrane Rajko Kalabić. Haški proces generalu Mladiću biće nastavljen sutra.
Tužna partija Partizana: Navijači promrzli i nisu videli ama baš ništa!
Temperatura pada na -15 stepeni! Čubrilo otkrio detaljnu prognozu za zimu, evo kada će u Srbiji biti najhladnije
Putin je zbog ovog oružja naredio napad hipersoničnom raketom: Ubijen važan ruski general i 500 Severnokorejaca
Beograđanka za dva meseca dobila 3 kazne: Otkrivamo na kojim se sve lokacijama na auto-putevima meri brzina
Zvezdin Amerikanac hitno reagovao na pomen otkaza Sferopulosu: Šuter crveno-belih se oglasio na Instagramu