On je podsetio da će biti formirana sudska veća koja će odlučivati o postojećim slučajevima.

"Zatvara se (Haški tribunal) krajem 2017. godine, tada treba da se završe svi prvostepeni postupci, a žalbeni postupci prelaze na takozvani rezidualni mehanizam", rekao je Ljajić na televiziji Pink.

Kako je naveo, do kraja 2017. godine Haški tribunal "u ovom obliku više neće postojati", ali će slučajevi postojati i o njima će odlučivati novoformirana ad hok sudska veća ili žalbena veća.

Kada je reč o suđenja bivšem šefu DB Jovici Stanišiću i njegovom saradniku Franku Simatoviću, Ljajić je rekao da su njihovi advokati podneli zahtev za privremeno puštanje na slobodu do početka sledećeg suđenja, što im je ranije bilo omogućeno.

"Mi smo u vladi doneli odluku o garancijama koje ćemo dati Simatoviću i Stanišiću za privremeno puštanje. Nikada do sada nije bilo problema, već smo dali garancije i očekujemo odluku o zahtevu, ali niko ne može da predvidi koliko će taj postupak trajati", kazao je ministar Ljajić.

 Ljajić je rekao da se presuda lideru Srpske radikalne Stranke Vojislavu Šešelju očekuje u martu 2016. godine.

"Još uvek nema nikakve potvrde toga, ali po izjavama čelnih ljudi Haškog tribunala, ona bi mogla da se očekuje na proleće, početkom marta 2016. godine", kazao je Ljajić.

Kako je naveo, na predmetu Vojislava Šešelja tribunal je "najviše pao".

Kada je reč o nalogu za hapšenje bivših i sadašnjih članova Srpske radikalne stranke Vjerice Radete, Jove Ostojića i Petra Jojića koji je izdao Haški tribunal, Ljajić je rekao da je odluka o hapšenju bila poverljivog karaktera i da "niko nema pravo da o toj odluci govori".

"Odluka je bila poverljivog karaktera, niko nema pravo da o toj odluci javno govori. Ja sam rekao da smo mi pre godinu dana znali za taj postupak, ali s obzirom da je bio poverljivog karatera, rekao sam da smo iznenađeni zašto je baš sada skinuta odluka o poverljivosti", dodao je Ljajić.