Suđenje je počelo u Županijskom sudu u Splitu čitanjem optužnice, a postupak prate brojne novinarske ekipe i predstavnici ambasada Srbije i Australije, država čiji je Vasiljković državljanin.
Sudski postupak, koji vodi sudija Damir Romac, prate i jake mere bezbednosti.
Vasiljković je posle čitanja optužnice rekao da razume optužnicu i da se ne oseća krivim, prenosi agencija Hina.
U svom obraćanju Sudu, Vasiljković je rekao da je u zatvoru proveo 11 godina bez dokaza i bez presude. Optužnicu protiv njega nazvao je komičnom, bezočnom i bezobraznom.
"Ja sebe doživljavam kao branitelja moje domovine Jugoslavije i smatram uvredljivim da me se naziva agresorom", rekao je.
Na sud je doveden pod policijskom pratnjom, a imao je lisice na rukama i vidno je mršaviji. Na ulasku u sudnicu nasmešio se publici u kojoj je uz novinare i nekoliko diplomata. Sudnicu čuva desetak pravosudnih policajaca, a ispred nje i zgrade suda nalazi se veći broj policajaca u civilu i uniformi, navodi Hina.
Pogledajte fotografije sa suđenja:
Optužba je predložila ispitivanje više od 50 svedoka, a, prema navodima lokalnih medija, za ulazak u sud svedoka iz Srbije koristiće se podzemni hodnik koji spaja zgradu policije i splitskog suda. Odbrana još nije navela svedoke.
Jedan od vođa srpskih paravojnih formacija tokom rata 90-tih, 61-godišnji Vasiljković tereti se da je kao komandant jedinice za posebne namene u sastavu paravojnih srpskih jedinica, odnosno kao komandant Nastavnog centra za obuku pripadnika specijalnih jedinica Alfa, postupao suprotno odredbama Ženevske konvencije.
Na teret mu se stavlja da je tokom juna i jula 1991. u zatvoru na kninskoj tvrđavi, kao i tokom februara 1993. u Bruškoj, kod Benkovca, mučio, zlostavljao i ubijao zarobljene pripadnike hrvatske vojske i policije. Takođe se tereti da tokom jula 1991. u Glini, u dogovoru s komandantom tenkovske jedinice JNA, izradio plan napada na tamošnju policijsku stanicu, kao i na naselje Jukinac i sela Gornji i Donji Viduševac.
U optužnici se navodi i da su tokom napada oštećeni i uništeni civilni objekti, hrvatsko stanovništvo naterano na beg, opljačkana imovina i ubijeni i ranjeni civili. Među nastradalima je bio i nemački novinar Egon Skotland, koji je poginuo 1991. godine na ulazu u Glinu.
Županijsko tužilaštvo u Splitu podiglo je optužnicu protiv Vasiljkovića početkom 2016, gotovo pola godine nakon što ga je Australija izručila Hrvatskoj posle desetak godina skrivanja. Do hapšenja je živeo u Pertu pod imenom Daniel Sneden i radio je kao trener golfa.
On je državljanin Srbije i Australije, pa suđeje prate i predstavnici ambasada dve države. Njegovi advokati nedavno su uputili predstavku Komitetu za ljudska prava UN zbog dogotrajnosti pritvora prvenstveno u Australiji. Advokati su više puta u medijima izrazili očekivanje da će biti doneta privremena mera koja bi Vasiljkoviću omogućila da se brani sa slobode.
Tužna partija Partizana: Navijači promrzli i nisu videli ama baš ništa!
Kraj serije "Sablja": Večeras gledamo finale trilera o ubistvu premijera Zorana Đinđića, evo šta nas očekuje
Srbija i Aleksa pregazili Dansku u Beogradu: Sad smo na Evropskom prvenstvu!
Primim 160€ penziju, a samo ugalj i drva koštaju 355: Težak život Ukrajinaca, mnogi uzeli rusko državljanstvo
"Dali smo sve da ubedimo Pešića da ostane": Petrušev objasnio šta je najveća razlika u reprezentaciji