• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Duško živi sa 98 tarantula...

Izvor mondo.ba

...dva guštera i jednom zmijom!

Fasciniran paucima tarantulama još od dečačkih dana, Prijedorčanin Duško Vujinović u svojoj kolekciji zasad ima 98 jedinki, različitih vrsta.

Za mnoge ovaj njegov neobičan, pa i čudan hobi "kriv" je časopis "Zov", preko čijih je tekstova dobio osnovne podatke o ovoj vrsti pauka, čija su staništa prašume Latinske Amerike, Azije i Afrike.

"Kao dečak sam bio fasciniran njima i iz znatiželje sam, kada se ukazala prilika, odlučio da ih imam. S obzirom da me prijatelji i rodbina dobro poznaju, oni ne komentarišu moj hobi, jer znaju da je to deo mene. Naravno, pre njihove nabavke pročitao sam mnoštvo stručne literature, kako bih bio dobro upoznat sa čime ću se susresti. Ovo nije jeftin hobi, naročito se u početku moralo jako mnogo uložiti da bi se stvorilo što sada imam", kazao je Vujinović.

Ovladavanjem proizvodnje specifičnih crva i buba, poreklom iz Argentine kojim se one hrane, smanjio je troškove njihove ishrane.

Tarantule su za gledanje, a ne za diranje

U njegovoj sadašnjoj kolekciji ima 20 vrsta tarantula, koje se razlikuju po podneblju s kojih potiču.

"Tarantule koje vode poreklo iz brazilskih, urugvajskih i paragvajskih prašuma, nazvane su američkom vrstom i imaju slabiji otrov, ali zato imaju iritirajuće dlake, dok tarantule afričke i azijske vrste imaju jači otrov, a nemaju iritirajuće dlake", kazao je Vujinović.


Iako se smatraju za opasne paukove, on uverava da pretraživanjem na internetu nije pronašao nijednu informaciju da je zdrava osoba umrla od njihovog ujeda.

"Osoba koju ujede tarantula može imati određene zdravstvene tegobe, ali od njihovog ujeda se ne umire. Oni koje ipak preminu, verovatno su bolovali od neke bolesti ili su alergični na njih, kao što se dešava ponekad nakon ujeda ose ili stršljena", objasnio je on.

Mada ih se ne boji, ipak upozorava da tarnatulu, "uprkos njenom lepom izgledu", nije poželjno dirati, već samo posmatrati u prostoru u kojem ona boravi.

Vujinović ih je smestio u izdvojenu sobu svoje porodične kuće i nalaze se u staklenim kutijama poređanim u namenski izrađenoj vitrini.

Ženke dugovečnije od mužjaka

Odavno je ovladao i procesom njihovog razmnožavanja, tako da ih ne kupuje u inostranstvu i trenutno ima njihov podmladak.

Među njegovim odraslim tarantulama većina su ženke, koje su znatno dugovečnije od mužjaka.

"U zavisnosti od vrste, životni vek ženke može dostići i 20 godina, tako da onaj ko ih kupi, mora znati da će s njima biti dugi niz godina. Za razliku od nje, vek mužjaka iznosi najduže godinu dana i on služi samo za reprodukciju vrste", kazao je Vujinović za Anadoliju.

U porodici nema nikoga ko je zainteresovan za njegov hobi i napominje da njegovog sina, maturanta, koji je uz njega stekao dovoljno znanja, ne interesuje ovaj njegov hobi.

Hobi mu nisu samo tarantule

Pohvalio se i s po jednim primerkom egzotičnih australijskih i indijskih guštera i severoameričkog smuka, a u jednom akvarijumu je postavio deo biljnog sveta i dve ribice iz reke Amazon, najveće latinoameričke reke.

Vujinović se nada da će u budućnosti njegov posed biti bogatiji za još neke od egzotičnih vrsta životinjskog sveta, jer ga svako njihovo upoznavanje motiviše da ih ima.

Komentari 5

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

.

Hrabrost-ludost...

DARE

Nadam se da će brzo nabaviti i aligatora!

Bacuska

Nisi ti bas cist prijatelju..

special image