Crnogorski ministar dobio poruku u Vašingtonu: RAZGOVARAJTE o zakonu

Potpredsednik Vlde Crne Gore Zoran Pažin razgovarao u Vašingtonu sa pomoćnikom američkog državnog sekretara za Evropu i Evroaziju Filipom Rikerom. Jedna od tema Zakon o slobodi veroispovesti.

MONDO/Goran Sivački

Nakon što je američki državni sekretar Majk Pompeo poručio vlastima u Crnoj Gori, ali i predstavnicima Srpske pravoslavne crkve da moraju razgovorom da dođu do rešenja oko Zakona o slobodi veroispovesti, taj stav je, po svemu sudeći, potpredsedniku Vlade Crne Gore Zoranu Pažinu danas direktno saopšten u Vašingtonu.

Iz Vlade Crne Gore objavljeno je saopštenje o susretu Pažina i Pompeovog pomoćnika za Evropu i Evroaziju Filipa Rikera, u kojem je navedeno da je potpredsednik crnogorske vlade ponovio spremnost crnogorske vlade da vodi otvoreni i argumentovani dijalog o svim pitanjima, posebno onim koja su rezultat nerazumevanja ili neke vrste nedostatka poverenja.

Rekao je da američki partneri razumeju demokratsku potrebu Crne Gore da ima jedan savremen i moderan zakon, kakav Zakon o slobodi veroispovesti i jeste, naglašavajući takođe značaj dijaloga o ovom pitanju.

"A mi smo za takav dijalog spremni i verujem da ćemo vrlo brzo da nastavimo sa dijalogom sa predstavnicima Srpske pravoslavne crkve na ekspertskom nivou. Naši sagovornici smatraju da je to unutrašnje pitanje Crne Gore, oni pružaju podršku demokratskom dijalogu i ohrabruju i jednu i drugu stranu da daju svoj doprinos tome", rekao je Pažin.

Sredinom februara je na inicijatvu crnogorske vlade održan prvi sastanak sa najvišim predstavnicima SPC u Crnoj Gori o Zakonu o slobodi veroispovesti koji je izazvao veliko negodovanje sveštenstva i vernika u Crnoj Gori, ali i u Srbiji. Međutim, taj prvi susret na najvišem nivou, nije doneo pomak. Ali, jeste dogovoreno da se razgovor nastavi na nivou eksperata.

Crkva, u međuvremenu, najavljuje da će podneti inicijativu za ocenu ustavnosti ovog zakona pred Ustavnim sudom Crne Gore, ali ta inicijativa još nije podneta. Sa druge strane, Ustavnom sudu Crne Gore se zamera što sam ne povede postupak za ocenu ustavnosti zakona, na šta po Ustavu i zakonu ima pravo.

"Složili smo se da je sloboda veroispovesti od temeljnog značaja za demokratiju i da ovo pravo pripada svakom građaninu, bez obzira na nacionalnu pripadnost ili neko drugo lično svojstvo i zaista smatram da je, zbog toga upravo, neprihvatljivo i nelegitimno manipulisati, na bilo koji način, ovim pravom", rekao je potpredsednik Vlade Crne Gore posle susreta sa američkim zvaničnikom.  

Potpredsednik crnogorske vlade Zoran Pažin je ocenio da je "posebno neprihvatljivo manipulisati slobodom veroispovesti po obrascu koji je bio prisutan devedesetih godina".

"Svi pamtimo da je taj period ostao zabeležen po velikim razaranjima i stradanjima u regionu. Siguran sam da smo svi zajedno mnogo naučili od toga perioda i da imamo demokratske zrelosti u samom regionu da nešto tako više ne dozvolimo", rekao je Pažin.

On je izrazio je uverenje da Crna Gora i sagovornici na obe strane imaju stručnog kapaciteta, strpljenja i tolerancije da kroz dijalog dođu do obostrano prihvatljivog rešenja koje će značiti relaksaciju, čemu će se, kako je rekao, sigurno radovati svi dobronamerni građani.

"Ja verujem da imamo za to kapacitet i optimista sam da ćemo kroz dijalog doći do rešenja koje će nas približiti u sada dosta različitim stavovima, a siguran sam da tome ne doprinosti bilo koja vrsta isključivosti ili ekskluziviteta u isticanju samo jedne strane, a zanemarujući ono što su prava drugih", naveo je Pažin.