SVIREPI ZLOČIN

Napad na vojnike JNA u Tuzli: "Bagerima su skupljali ugljenisana tela"

Izvor mondo.rs

Danas se navršava tačno 28 godina od stravičnog zločina nad vojnicima JNA u Tuzli.

Izvor: Mondo

Na Brčanskoj malti u događaju poznatom kao "Tuzlanska kolona" ubijeno najmanje 59 vojnika JNA, a najmanje 44 ih je ranjeno.

Pripadnici lokalne Teritorijalne odbrane i policije, uz pomoć paravojne formacije "Zelene beretke", izveli su 15. maja 1992. godine napad na 92. motorizovanu brigadu, koja se povlačila iz kasarne "Husinska buna" sa oko 200 vozila i oko 600 starešina i vojnika.

Prema do sada obrađenim podacima koje su vlasti Republike Srpske dobile od pravosudnih institucija Srbije, koja je za ovaj slučaj vodila sudski proces poznat pod nazivom "Jurišić", utvrđeno je da je u napadu na kolonu JNA na Brčanskoj malti stradalo ukupno 200 vojnika, od čega 59 smrtno, dok su ostali bili ranjeni ili zarobljeni.

Napadom je prekršen dogovor prema kojem je kolona, koja je kao i ostale jedinice JNA napuštala BiH, trebalo da mirno ode iz grada. 

Srpski član Predsedništva BiH Milorad Dodik izjavio je danas da je sramni i kukavički napad iz zasede na pripadnike bivše JNA na današnji dan 1992. godine u Tuzli - zločin sa predumišljajem, koji ni 28 godina kasnije nije dobio sudski epilog.

"Evidentno je da je ovo gnusno ubistvo pripadnika bivše JNA u Tuzli, kada je u mirnom i dogovorenom izlasku iz kasarne `Husinska buna` ubijeno 54 vojnika i ranjeno njih 44, učinjeno sa predumišljajem i da je bila pripremljena zaseda na konvoj na Brčanskoj malti, što je sramni i kukavički potez tadašnjih pripadnika muslimanskih paravojnih formacija", istakao je Dodik.

On je naglasio da je sramno i da Tuzla 15. maja slavi mučko ubistvo iz zasede mladih, nevinih vojnika tadašnje JNA, dok su pre 28 godina sa ulica njihovog grada bageri kupili ugljenisana tela mladića.

"Za ovaj zločin, sve do danas, niko nije kažnjen, iako se tačno znaju imena i prezimena nalogodavaca i izvršilaca masakra na Brčanskoj malti, a gotovo tri decenije kasnije, zločin i dalje traje, jer se u Tuzli 15. maj i dalje obeležava kao `Dan odbrane`, nevine žrtve proglašavaju za agresore, a zločinci slave kao heroji", istakao je Dodik.