Haški tribunal, odnosno sud koji je njegov naslednik, je tog bivšeg komandanta Vojske Republike Srpske (VRS) 22. novembra 2017 osudio na doživotni zatvor zbog genocida u Srebrenici, progona Hrvata i Muslimana širom BiH, terorisanje stanovništva Sarajeva dugotrajnim granatiranjem i snajperisanjem, i uzimanje pripadnika Unprofora za taoce, 1992-95.
Tribunal je, međutim, Mladić oslobodio krivice za genocid u još pet bosanskih opština.
Sada, tokom rasprave o žalbama na tu prvostepenu presudu, tužiteljka Lorel Bejg (Laurel Baig) ocenila je da je oslobađajuća presuda bila greška Prvostepenog veća.
Od Žalbenog veća, Bejg je zatražila da tu grešku ispravi i Mladića proglasi krivim za genocid nad Muslimanima i Hrvatima u opštinama Foča, Kotor Varoš, Prijedor, Sanski Most i Vlasenica.
Tužiteljka je podsetila da je prvostepeno veće većinom glasova ispravno zaključilo da su lokalni pripadnici srpskih snaga u tim opštinama imali "genocidnu nameru" da Bošnjake (Muslimane) i Hrvate unište kao etničke grupe.
Kao pogrešan, Bejg je, međutim, označila zaključak prvostepene presude da nema dokaza da je Mladić delio tu "genocidnu nameru".
U odsustvu direktnih dokaza, po tužiteljki, sudije su morale izvesti zaključak o Mladićevoj genocidnoj nameri iz težine, obima i sistematičnosti zločina koji su počinili mnogi među njegovim podređenim oficirima.
Kao pogrešan, Bejg je navela i zaključak iz presude da, iako je "veliki broj Muslimana i Hrvata ubijen ili su im nanete teške povrede", oni nisu činili "značajan deo" tih etničkih grupa u opštinama, te da, stoga, nije ispunjen taj uslov za krivično delo genocida.
Na meti srpskih snaga u pet opština bilo je 129.000 nesrba, a to je jeste značajan deo populacije, tvrdila je tužiteljka. Mladićeve snage su, po zastupnici optužbe, te ljude masovno i sistematski progonile, nezakonito zatvarale, ubijale i mučile.
Na kraju dvodnevne rasprave o žalbama odbrane i optužbe na prvostepenu presudu, trebalo bi da se sudijama obrati i sam Mladić.
Njegovi branioci su juče zatražili od Žalbenog veća da preinači prvostepenu osuđujuću presudu i generala oslobodi krivice za genocid u Srebrenici i zločine protiv čovečnosti tokom rata u BiH.
Po završetku rasprave, sudije će se povući na većanje, a pravosnažna presuda Mladiću očekuje se početkom iduće godine.
(MONDO/Agencije)
Budite bolje informisani od drugih, PREUZMITE MONDO MOBILNU APLIKACIJU.