Ova agencija procenjuje da će privreda Srbije u predstojećim godinama biti podstaknuta strukturnim reformama i snažnim okretanjem izvozu.

Mudis je državnim obveznicama Hrvatske, čime se meri verodostojnost jedne zemlje pred očima svetske finansijske javnosti, dodelio ocenu "Ba2" (uz stabilnu/nepromenjivu prognozu u kraćem roku), dok je ocena državnih obveznica Srbije niža za jedan nivo i iznosi "Ba3" (takođe, uz stabilnu prognozu).

Time agencija ulagačima signalizira da kupovina obveznica dve zemlje ima karakter špekulacija, ili kako se to u žargonu zove "smeća", i da ne ulazi u kategoriju investicija, napominju stručnjaci.

Ni gore, ni dole: S&P nam zadržao kreditni rejting

U komparativnoj analizi "Vlade Hrvatske i Srbije - razvijenija ekonomija i institucije u Hrvatskoj opravdavaju snažniji kreditni profil" agencija ukazuje na velike dugove obe zemlje.

Tako je u Hrvatskoj udeo duga u bruto domaćem proizvodu u 2016. godini iznosio 84,2 odsto, a u Srbiji 74 odsto, u poređenju sa prosečnih 47,6 odsto za slične zemlje sa rejtingom "Ba".

Dobre vesti: Mudis povećao kreditni rejting Srbiji

Mudis primećuje i da su stope nezaposlenosti u obe zemlje smanjene, pri čemu su u Srbiji reforme zakonodavstva, sprovedene 2014. godine, "dovele do većeg udela aktivnog stanovništva i snažnijeg rasta zaposlenosti zahvaljujući privatnom sektoru".