Mera, koji bi trebalo da stupi na snagu za 15 dana, nas ne pogađa direktno ali bi moglo biti indirektnih posledica, kaže ministar trgovine Rasim Ljajić za Tanjug.

"Direktnih posledica na Srbiju neće biti, jer se čelik iz naše zemlje ni kada je US Steel bio u Srbiji nije izvozio u Ameriku zbog velikih troškova prevoza, ali da će indirektnih posledica svakako biti jer će to poremetiti tržište u Evropi", kaže ministar.

Ljajić je istakao da se iz Srbije uglavnom izvozi čelik u evropske zemlje, najviše u Italiju, a posebno se povećao izvoz čelika u Rumuniju i u Bugarsku, zbog smanjenih troškova proizvodnje i transporta.

Kineski HBIS Group, vlasnik Železare u Smederevu je treći proizvođač u svetu ali ne izvozi u Ameriku, već u Evropu.

CARINSKI RAT: Tramp krenuo na Kinu i EU

"Može se pojaviti veća količina na EU tržištu, i to verovatno može da utiče na cenu, jer ponuda može da bude veća od tražnje", kaže Ljajić i dodaje da je Srbija u proteklom periodu u SAD izvezla čelik u vrednosti od svega 11 miliona dolara.

Kinezi zadovoljni: Železara napravila 750 mil $

Ljajić dodaje da je po njegovom mišljenju najveći negativan efekat odluke američkog predsednika taj što ova mera SAD može da bude početak uvođenja različitih protekcionističkih mera širom sveta.

"Dolazimo u paradoks da zemlja koja je bila najveći promoter slobodnog tržišta sada uvodi ovakve mere", ocenjuje Ljajić.