Intenzivni program obuke za sertifikaciju, istražitelji su prošli 2017. i 2018. godine, a finansirala ga je Kancelarija stalnog pravnog savetnika Ministarstva pravde SAD i misija OEBS u Srbiji, saopšteno je iz Ambasade SAD.

Kako je precizirano u saopštenju, oni su stekli međunarodno zvanje "sertifikovan istražitelj finansijskih prevara" Međunarodnog udruženja sertifikovanih istražitelja prevara, tako da sada u javnim ili državnim institucijama Srbije radi ukupno 15 sertifikovanih istražitelja finansijskih prevara.

Od danas i forenzičari protiv korupcije

Ambasada SAD je navela da su polaznici obuke došli iz javnotužilačke organizacije Srbije, Agencije za borbu protiv korupcije, Direktorata civilnog vazduhoplovstva, Uprave za javne nabavke, Uprave za sprečavanje pranja novca i organizacije civilnog društva Transparentnost Srbija.

Novih 10 praktičara će za tužioce i policijske inspektore u Srbiji sada predstavljati "novo i moćno sredstvo u borbi protiv korupcije i prevara", jer napredna obuka u oblasti otkrivanja prevara prilikom procesuiranja krivičnih dela predstavlja važan alat za borbu protiv korupcije.

Svi novi istražitelji finansijskih prevara prošli su kroz intenzivnu obuku u trajanju od više od godinu dana i morali su da na engleskom jeziku polože četiri odvojena ispita o sledećim temama: sprečavanje i odvraćanje od prevara, finansijske transakcije i prevarne šeme, istraga, i zakon.

Ovaj program je javnim tužiocima i ostalim državnim regulatornim organima ponuđen u sklopu podrške važnom novom zakonu za borbu protiv korupcije koji je vlada Srbije nedavno usvojila, podsetila je Ambasada.