Ovaj uvoz posledica je dogovora Pekinga i Vašingtona o smirivanju trgovinskog rata koji je zapopčet insistiranjem predsednika SAD Donalda Trampa da se promene trgovinski sporazumi koje ta zemlja ima pre svega sa Kinom i EU.
Kinezi su prvo odbijali da se povinuju pritisku, uzvraćali su recipročnim merama, ali su e preračunali i pristali na određene ustupke nakon što je postalo jasno da kineska ekonomija usporava i da joj sada ne trebaju još problemi sa izvozom.
Kvota za uvoz američke soje ponuđena je domaćim mlinovima u državnom i privatnom vlasništvu, kao i velikim međunarodnim trgovačkim kućama koje imaju pogone za mlevenje u Kini, a na sastanku koji je sazvala Nacionalna komisija za razvoj i reforme, rekli su za Rojters izvori koji su se o tome informisali kod učesnica sastanka.
Američki predsednik Donald Tramp je saopštio ranije da je Kina u trgovinskim pregovorima početkom ovog meseca pristala na kupovinu poljoprivrednih proizvoda iz SAD-a u vrednosti do 50 milijardi dolara godišnje.
Međutim, Kina je u sedmici nakon pregovora, kupila 480.000 tona soje iz Brzila u vrednosti 173 miliona dolara, izbegavši američkog tržište, rekli su britanskoj agenciji trgovci.
"Kineski kupci nabavljaju dosta soje iz Brazila. Vlada je sa ovog sastanka poslala poruku uvoznicima da imaju na umu širu sliku", rekao je jedan od izvora, aludirajući na želju Pekinga da u pregovorima pokaže dobru volju.
Na Čikaškoj robnoj berzi je cena soje porasla, na trgovanju u 12:41 časova po srednjoevropskom vremenu, za 1,15 odsto na 9,44 dolara po bušelu (džak od 27,2 kilograma), prenosi Rojters.
I EU ĆE MORATI DA SAVIJE KIČMU
Da pregovara dodatno, moraće i EU koja se već našla na udaru Trampovih tarifa.
Novi pregovori sa Evropskom unijom mogli bi biti alternativa uvođenju carina na uvoz automobila narednog meseca, kaže američki ministar trgovine Vilbur Ros u danas objavljenom intervjuu za "Fajnenšel tajms".
Predsednik SAD Donald Tramp je ranije ove godine izjavio da pojedina uvozna vozila i auto-delovi predstavljaju pretnju po nacionalnu bezbednost, ali je odluku o mogućem uvođenju tarifa odgodio do novembra, kako bi se dalo više vremena trgovinskim pregovorima sa EU, podseća agencija Rojters.
"Jedna opcija bi bila da se kaže: 'Neću preduzeti ništa', a druga bi bila uvođenje tarifa pojedinim ili svim zemljama. Treća opcija bi mogla da bude neka druga forma pregovora", rekao je Ros, opisujući opcije koje razmatra Tramp.
Sjedinjene Države su prošlog petka uvele tarife na uvoz robe iz EU u vrednosti 7,5 milijardi dolara, i to na širok spektar proizvoda - od škotskog viskija i francuskog vina do španskih maslina i sira iz čitavog evropskog bloka.
Ros je, međutim, odbacio kritike na račun tog poteza, navodeći da tarife nisu jednostrano nametnute i da je mera preduzeta uz "punu podršku" Svetske trgovinske organizacije.
Jovanović spasao Partizan: Odbranio penal, "zaključao" gol i sačuvao tri boda za kraj godine!
Tri noćenja na Zlatiboru 460.000 dinara! Turisti šokirani cenama za Novu godinu, od cifre će vam se zavrteti
Mondo ukrštenica za 22. decembar: Jutarnja zabava i "razgibavanje" mozga!
Ameri hoće Stojakovića da bi nas pobedili: Srbija i Grčka u strahu, SAD hoće da otme Andreja!
"Nemoj da snimaš, a ti ne smeš u Beograd jer vređaš sve Srbe": Isplivao novi snimak haosa Lalatovića i Dudića!