Pritisnuti dugoročnim držanjem kamatnih stopa negativnim od Evropske centralne banke (ECB), kao i usporenog ekonomskog rasta, Brexita i zahtevima regulatora, pozajmljivači širom Nemačke, Britanije, Francuske, Španije i Švajcarske su najavili da će ukupno otpustiti 60.000 ljudi ove godine, piše Fajnenšel tajms.
S tim otkazima samo u najvećih deset banaka u Evropi, broj zaposlenih je pao za petinu od 2008. godine, na 1,1 milion.
Za razliku od njih, u SAD je pad bio oko 7 odsto.
Otkazi su najvećim delom bili u investicionim bankama, koje se teško nose sa padom prihoda i gubitkom tržišta na račun rivala iz SAD.
Agencija Mudi (Moody’s), koja je ove upravo promenila izglede za globalne banke sa stabilnog u negativne, upozorila je da će se ja profita između evro banaka i njihovih američkih parnjaka samo produbljivati, i pored otkaza.
Najveći gubitnik je Dojčebank, koja je najavila povlačenje iz investicionog bankarstva nakon što je propalo spajanje s Komercbankom. Rezultat - 18.000 izgubljenih radnih mesta i još jedna "loša banka" sa 288 milijardi dolara neželjene imovine.
U Francuskoj, Sosijete ženeral je eliminisala 1.600 mesta u poslovima sa hartijama od vrendnosti, kako bi ostvarila plan smanjenja troškova od 500 miliona evra godišnje. BNP Pariba ima sličan plan, i cilj - 600 miliona evra.
I spisak ide dalje i dalje...
Jovanović spasao Partizan: Odbranio penal, "zaključao" gol i sačuvao tri boda za kraj godine!
Prvo oglašavanje Čede Jovanovića o razvodu: "Nešto se čoveku desi što ne može da sanja, ja sam to doživeo "
Ovo je trudna verenica ubijenog Nikole iz Kaluđerice: Napadači pucali kroz prozor, čula se vriska i škripa guma
Lalatović skočio na Dudića, novinari sprečili tuču! Pogledajte haos posle utakmice u Novom Sadu
Mondo ukrštenica za 22. decembar: Jutarnja zabava i "razgibavanje" mozga!