Eurostat je dao rezultate zajedničkog istraživanja statističkih instituta zemalja iz Evropske unije, kao i kandidata i potencijalnih kandidata za članstvo, koje je objedinio i obradio Generalni direktorat Evropske komisije za statistiku, javio je Investitor.me.
U njima iz regiona prednjače, i to prilično, Crnogorci, na drugom mestu prema životnom standardu odnosno standardu kupovne moći (PPS) su potrošači, odnosno građani Srbije, koji su dobacili do 39% proseka Evropljana iz razvijenih zemalja.
Zatim sledi Makedonija sa 37%, dok Albanija i Bosna i Hercegovina imaju nivo od 31% evropskog proseka.
Najbolje procenjene zemlje ex-Yu su Slovenija sa 87% proseka EU i Hrvatska sa 63%.
Standard kupovne moći (PPS) predstavlja jedinicu za koju se kupuje isti obim roba i usluga u svim zemljama. Ovaj indikator koristi se pored ostalog za poređenje veličine BDP-a, odnosno ekonomije država te ekonomskog blagostanja.
Prema metodologiji, na veličinu BDP-a po stanovniku izraženog standardom kupovne moći, najvećim delom utiče obim BDP-a obračunatog rashodnom metodom, nivo potrošačkih cena i broj stanovnika.
Od zemalja članica EU, najveći BDP po stanovniku prema PPS zabeležen je u Luksemburgu, čiji je nivo više od dva i po puta iznad proseka EU – 261%, dok se jedna od najmlađih članica EU sa Istoka, Bugarska, nalazi na najnižem nivou sa 51 odsto proseka EU.
Pojam u Srbiji za dobar život, Švajcarska i Nemačka, su na 155% odnosno 122% proeka EU.
Istovremeno, aktuelna individualna potrošnja (AIC) po stanovniku prema PPS među zemljama članicama u protekloj godini kretala se u rasponu od 56 odsto proseka EU u Bugarskoj do 134 odsto proseka EU u Luksemburgu.
Konačni podaci Eurostata pokazuju da se u zemljama koje imaju status kandidata i potencijalnog kandidata za članstvo u EU, AIC po stanovniku prema PPS kreće od 39 do 58 odsto proseka zemalja iz EU.
Od zemalja u regionu, taj pokazatelj je ponovo najveći za Crnu Goru- 58%, dok je najniža u Albaniji sa 39% proseka EU.
Srbija ima 48%, a Severna Makedonija i Bosna i Hercegovina su izjednačene na 41%.
"Dok je BDP po glavi stanovnika uglavnom pokazatelj nivoa ekonomske aktivnosti, RIC po glavi stanovnika je alternativni pokazatelj prilagođen da bolje opiše materijalno blagostanje svakog domaćinstva.
"Struktura AIC je bazirana na proizvodima i uslugama koja domaćinstva konzumiraju, ali su i dalje evidentne razlike između nivoa po stanovniku među zemljama članica EU”, pojašnjavaju iz Monstata.
Tužna partija Partizana: Navijači promrzli i nisu videli ama baš ništa!
Temperatura pada na -15 stepeni! Čubrilo otkrio detaljnu prognozu za zimu, evo kada će u Srbiji biti najhladnije
Kraj serije "Sablja": Večeras gledamo finale trilera o ubistvu premijera Zorana Đinđića, evo šta nas očekuje
Putin je zbog ovog oružja naredio napad hipersoničnom raketom: Ubijen važan ruski general i 500 Severnokorejaca
Beograđanka za dva meseca dobila 3 kazne: Otkrivamo na kojim se sve lokacijama na auto-putevima meri brzina