• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

OSIGURANJE MALINA BESMISLENO? Šta kažu voćari, a šta osiguranja

Izvor mondo.rs Izvor Beta

U svetlu stalne vike na srpske poljoprivrednike "zašto ne osiguraju svoju proizvodnju", danas us se sučelili stavovi proizvođača malina i kupina i osiguravača. Da li su "pravo rešenje" rakete pritiv grada ili dronovi?

 Proizvođači malina i kupina o osiguranju roda i protivgradnim stanicama Izvor: MONDO/Bojana Zimonjić Jelisavac

Predsednik Asocijacije proizvođača malina i kupina Srbije Dobrivoje Radović rekao je danas da su poljoprivredni proizvođači nezadovoljni radom osiguravajućih kuća i da apeluje na državu da gradi automatski protivgradni sistem koji će štititi to voće od nepogoda.

On je Beti rekao da procenitelji osiguravajućih kuća ne izlaze na njive da snime štetu nekoliko dana posle nevremena, već često ni posle 20 ili mesec dana, a da proizvođači ne mogu da čekaju toliko dugo već primenjuju agrotehničke mere kako bi se biljke što pre oporavile.

Možda će vas zanimati

"Posle primene agrotehničkih mera i protoka 20 i više dana od elementarnih nepogoda ne vidi se pravi nivo štete", rekao je Radović.

Dodao je da osiguravajuće kuće priznaju štetu samo od grada, požara i udara groma, ali ne i oluje koja nije praćena gradom, a često nanosi štetu i veću od leda.

U KORAK SA SVETOM

Ali i od "dobrih starih" protivgradnih raketa ima neko savremenije rešenje za muke poljoprivrednika. Direktor Instituta Biosens Vladimir Crnojević rekao je za Betu da se u razgovorima sa Ministarstvom poljoprivrede razmatra efikasniji sistem osiguranja. "Biosens planira da od februara kroz platformu Agrosens omogući dron servis kojem će pristup imati proizvođači i osiguravajuće kuće i putem kojeg će moći da dobiju uslugu snimanja oštećenih useva", rekao je Crnojević. ; "Kroz besplatnu platformu digitalne poljoprivrede Srbije Agrosens omogućićemo kompaniji koja se bavi uslugama snimanja dronom da ponudi svoje komercijalne usluge. ;Naše proizvode za digitalnu poljoprivredu osiguravajuća kuća Đenerali koristi već dve godine i kažu da su postigli značajne uštede", rekao je Crnojević. Dodao je da je cilj da digitalni servisi učine osiguranje efikasnijim, a premije jeftinijim.

Radović je rekao da se osiguranje pod takvim uslovima ne isplati iako je država povećala subvencije za premije osiguranja u rizičnim brdsko-planinskim područjima sa 40 na 70 odsto.

"Osiguravajuće kuće priznaju štetu od grada samo na rodu, ali ne i na izdancima koji se unište, a zbog čega će naredne godine rod biti manji", rekao je Radović.

Rešenje, kako je rekao, treba tražiti u postavljanju automatskih protivgradnih raketa kakve su instalirane u Valjevu i koje bi zaštitile proizvoiđače malina i kupina od svake elementarne nepogode.

Dodao je da rešenje za brdsko-planinske predele gde su parcele male, od desetak do najviše 50 ari nije ni u snimanju dronom jer ne može da se stekne pravi uvid u razmere štete.

U osiguravajućoj kući Viner štediše rekli su da se "procena šteta na usevima radi čim se na terenu steknu uslovi".

"Naši procenitelji su raspoređeni na teritoriji cele Srbije i u skladu sa ugovorenim polisama što nam omogućava pravovremeno snimanje šteta", rekli su u osiguravajućoj kući Viner štediše.

Iskustvo je pokazalo, kako su naveli, da su u prethodnim sezonama zbog nekompletnih prijava ili ponovne štete od grada postojali "usamljeni slučajevi kasnijeg izlaska na teren, ali da su oni posebno razmatrani i da osiguranici zbog toga nisu bili oštećeni".U toj osiguravajućoj kući rekli su da premija osiguranja useva i plodova zavisi od kulture, lokacije, površine parcele, prinosa i ugovorene cene roda i najvažnije, ugovorenog obima pokrića.

"Prošle sezone smo ugovorili polisu za osnovne opasnosti, grad, požar i udar groma za maline u okolini Požege sa premijom od nešto manje od 1.000 dinara po aru, dok su dopunski rizici (prolećni mraz i sneg) koštali oko 1.800 dinara po aru", naveli su u Viner štediše osiguranju.

U Đenerali osiguranju su rekli da je rok za izlazak na njive sa oštećenim usevima od pet do deset dana posle prijave štete i da je taj rok u protekloj godini u najvećoj meri ispoštovan, ali da se ne isključuje mogućnost da je u nekim slučajevima i probijen.

"Zbog intenzivnih nepogoda, praćenih gradom prošle godine se dešavalo da dnevno stigne i 1.000 odštetnih zahteva, ali je među njima bilo i neosnovanih", rekli su u Đenerali osiguranju i naveli da dve godine za snimanje velikih parcela koriste dronove.

PROČITAJTE I OVO

Komentari 2

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

PROIZVĐAC MALINA

Ja stvarno neznam sta ova gospoda iz osiguranja bunca. Pa dragi moji mi jos nismo dobili taj povracaj od 70 %. Ovo sto gospodin Radovic prica on je u pravu. VIDECETE KOLIKO NAS PROIZVOĐACA ČE OVE GODINE OŠIGURATI. JA SIGURNO NECU. ZAPITAJTE SE I ZA DRUGE. OVO JE SISTEMSKI ***OVLUK

Xvnnggjkkkgg

Moje misljenje skromno o toj temi je dajte molim vas nek se javi taj javno da vidimo ko je kome je osiguranje stvarno realno isplatilo punu stetu kako treba , da vidimo nek nastane steta na bilo cemu vozilu , njivi , kuci ...pa da dovedemo angazujemo nezavisnog procenitelja i procenitelja osiguravajuce kuce pa da uporedimo , nadoknada 100 % realne stete to nema u svetu jer bi osiguravajuce kuce kad stvarno isplacivale pravi gubitak propale .Sto se mene licno tice to je samo jos jedan vid ko banke da se ljudima uzmu pare , ja licno pre bih ulozio u zastitu mreze sisteme razne ..itd licno koje bih kupio i barem znam da ne dugujem niti zavisim od nikog sem sebe samog . Stoga mislim da je i te kako moguce da se izgradi na nasem malom prostoru jer mi smo mala zemlja uspesna protiv gradna odbrana e sad da li je neko u dogovoru sa osiguracima pa blokira to to je druga prica ali onda ljudi zavisno od krajeva bolje i sami da se dogovore i investiraju u to sami .

special image